to hint v.t.i.
Infinitive
მინიშნება
Compound
Participle
მიმნიშნებელი
Voice
მოქმედებითი
Transitivity
გარდამავალი
Preverb
მი
Context
Notes
მოქმედებითი

I Series - Present Group

I სერია - აწმყოს წრე

Present indicative
აწმყო

მხ. – Sg.

ვანიშნებ
ანიშნებ
ანიშნებს

მრ. – Pl.

ვანიშნებთ
ანიშნებთ
ანიშნებენ

Imperfect
უწყვეტელი

მხ. – Sg.

ვანიშნებდი
ანიშნებდი
ანიშნებდა

მრ. – Pl.

ვანიშნებდით
ანიშნებდით
ანიშნებდნენ

Present Subjunctive
აწმყოს კავშირებითი

მხ. – Sg.

ვანიშნებდე
ანიშნებდე
ანიშნებდეს

მრ. – Pl.

ვანიშნებდეთ
ანიშნებდეთ
ანიშნებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

მივანიშნებ
მიანიშნებ
მიანიშნებს

მრ. – Pl.

მივანიშნებთ
მიანიშნებთ
მიანიშნებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

მივანიშნებდი
მიანიშნებდი
მიანიშნებდა

მრ. – Pl.

მივანიშნებდით
მიანიშნებდით
მიანიშნებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

მივანიშნებდე
მიანიშნებდე
მიანიშნებდეს

მრ. – Pl.

მივანიშნებდეთ
მიანიშნებდეთ
მიანიშნებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

მივანიშნე
მიანიშნე
მიანიშნა

მრ. – Pl.

მივანიშნეთ
მიანიშნეთ
მიანიშნეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

მივანიშნო
მიანიშნო
მიანიშნოს

მრ. – Pl.

მივანიშნოთ
მიანიშნოთ
მიანიშნონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მიმინიშნებია
მიგინიშნებია
მიუნიშნებია

მრ. – Pl.

მიგვინიშნებია
მიგინიშნებიათ
მიუნიშნებიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მიმენიშნებინა
მიგენიშნებინა
მიენიშნებინა

მრ. – Pl.

მიგვენიშნებინა
მიგენიშნებინათ
მიენიშნებინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მიმენიშნებინოს
მიგენიშნებინოს
მიენიშნებინოს

მრ. – Pl.

მიგვენიშნებინოს
მიგენიშნებინოთ
მიენიშნებინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

მიანიშნე
მიანიშნოს

მრ. – Pl.

მივანიშნოთ
მიანიშნეთ
მიანიშნონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ მიანიშნო
არ მიანიშნოს

მრ. – Pl.

არ მივანიშნოთ
არ მიანიშნოთ
არ მიანიშნონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

ნუ მიანიშნებ
ნუ მიანიშნებს

მრ. – Pl.

ნუ მივანიშნებთ
ნუ მიანიშნებთ
ნუ მიანიშნებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

მითითება

Verb In Action

Infinitive

Upgrade to Keep Reading
Already have an account? Log in.