Conjugation verb გარეცხვა in Georgian

To wash

Infinitive

გარეცხვა

Compound

Participle

მრეცხავი

Voice

Transitivity

Preverb

გა

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვრეცხავ
რეცხავ
რეცხავს

მრ. – Pl.

ვრეცხვათ
რეცხავთ
რეცხავენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვრეცხავდი
რეცხავდი
რეცხავდა

მრ. – Pl.

ვრეცხავდით
რეცხავდით
რეცხავდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვრეცხავდე
რეცხავდე
რეცხავდეს

მრ. – Pl.

ვრეცხავდეთ
რეცხავდეთ
რეცხავდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავრეცხავ
გარეცხავ
გარეცხავს

მრ. – Pl.

გავრეცხავთ
გარეცხავთ
გარეცხავენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავრეცხავდი
გარეცხავდი
გარეცხავდა

მრ. – Pl.

გავრეცხავდით
გარეცხავდით
გარეცხავდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავრეცხავდე
გარეცხავდე
გარეცხავდეს

მრ. – Pl.

გავრეცხავდეთ
გარეცხავდეთ
გარეცხავდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავრეცხე
გარეცხე
გარეცხა

მრ. – Pl.

გავრეცხეთ
გარეცხეთ
გარეცხეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავრეცხო
გარეცხო
გარეცხოს

მრ. – Pl.

გავრეცხოთ
გარეცხოთ
გარეცხონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამირეცხავს
გაგირეცხავს
გაურეცხავს

მრ. – Pl.

გაგვირეცხავს
გაგირეცხავთ
გაურეცხავთ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამერეცხა
გაგერეცხა
გაერეცხა

მრ. – Pl.

გაგვერეცხა
გაგერეცხათ
გაერეცხათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამერეცხოს
გაგერეცხოს
გაერეცხოს

მრ. – Pl.

გაგვერეცხოს
გაგრეცხოთ
გაერეცხოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გარეცხე
გარეცხოს

მრ. – Pl.

გავრეცხოთ
გარეცხეთ
გარეცხონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გარეცხო
არ გარეცხოს

მრ. – Pl.

არ გავრეცხოთ
არ გარეცხოთ
არ გარეცხონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

ნუ გარეცხავ
ნუ გარეცხავს

მრ. – Pl.

ნუ გავრეცხავთ
ნუ გარეცხავთ
ნუ გარეცხავენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs