Conjugation verb გამოცდა in Georgian

To test

Infinitive

გამოცდა

Compound

Participle

გამომცდელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გადამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვცდი
ცდი
ცდის

მრ. – Pl.

ვცდით
ცდით
ცდიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვცდიდი
ცდიდი
ცდიდა

მრ. – Pl.

ვცდიდით
ცდიდით
ცდიდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვცდიდე
ცდიდე
ცდიდეს

მრ. – Pl.

ვცდიდეთ
ცდიდეთ
ცდიდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გამოვცდი
გამოცდი
გამოცდის

მრ. – Pl.

გამოვცდით
გამოცდით
გამოცდიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გამოვცდიდი
გამოცდიდი
გამოცდიდა

მრ. – Pl.

გამოვცდიდით
გამოცდიდით
გამოცდიდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გამოვცდიდე
გამოცდიდე
გამოცდიდეს

მრ. – Pl.

გამოვცდიდეთ
გამოცდიდეთ
გამოცდიდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გამოვცადე
გამოცადე
გამოცადა

მრ. – Pl.

გამოვცადეთ
გამოცადეთ
გამოცადეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გამოვცადო
გამოცადო
გამოცადოს

მრ. – Pl.

გამოვცადოთ
გამოცადოთ
გამოცადონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამომიცდია
გამოგიცდია
გამოუცდია

მრ. – Pl.

გამოგვიცდია
გამოგიცდიათ
გამოუცდიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამომეცადა
გამოგეცადა
გამოეცადა

მრ. – Pl.

გამოგვეცადა
გამოგეცადათ
გამოეცადათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამომეცადოს
გამოგეცადოთ
გამოეცადოთ

მრ. – Pl.

გამოგვეცადოს
გამოგეცადოთ
გამოეცადოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გამოცადე
გამოცადოს

მრ. – Pl.

გამოვცადოთ
გამოცადეთ
გამოცადონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გამოცადო
არ გამოცადოს

მრ. – Pl.

არ გამოვცადოთ
არ გამოცადოთ
არ გამოცადონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

ნუ გამოცდი
ნუ გამოცდით

მრ. – Pl.

ნუ გამოვცდით
ნუ გამოცდის
ნუ გამოცდიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs