Conjugation verb აღება in Georgian

To take
v.t.

Infinitive

აღება

Compound

Participle

ამღები

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვიღებ
იღებ
იღებს

მრ. – Pl.

ვიღებთ
იღებთ
იღებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვიღებდი
იღებდი
იღებდა

მრ. – Pl.

ვიღებდით
იღებდით
იღებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვიღებდე
იღებდე
იღებდეს

მრ. – Pl.

ვიღებდეთ
იღებდეთ
იღებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ავიღებ
აიღებ
აიღებს

მრ. – Pl.

ავიღებთ
აიღებთ
აიღებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ავიღებდი
აიღებდი
აიღებდა

მრ. – Pl.

ავიღებდით
აიღებდით
აიღებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ავიღებდე
აიღებდე
აიღებდეს

მრ. – Pl.

ავიღებდეთ
აიღებდეთ
აიღებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ავიღე
აიღე
აიღო

მრ. – Pl.

ავიღეთ
აიღეთ
აიღეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ავიღო
აიღო
აიღოს

მრ. – Pl.

ავიღოთ
აიღოთ
აიღონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

ამიღია
აგიღია
აუღია

მრ. – Pl.

აგვიღია
აგიღიათ
აუღიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

ამეღო
აგეღო
აეღო

მრ. – Pl.

აგვეღო
აგეღოთ
აეღოთ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

ამეღოს
აგეღოს
აეღოს

მრ. – Pl.

აგვეღოს
აგეღოთ
აეღოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

აიღე
აიღოს

მრ. – Pl.

ავიღოთ
აიღეთ
აიღონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ აიღო
არ აიღოს

მრ. – Pl.

არ ავიღოთ
არ აიღოთ
არ აიღონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

ნუ აიღებ
ნუ აიღებს

მრ. – Pl.

ნუ ავიღებთ
ნუ აიღებთ
ნუ აიღებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs