Conjugation verb გახდა in Georgian

To take off
v.t.

Infinitive

გახდა

Compound

Participle

გამხდელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

გა
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვიხდი
იხდი
იხდის

მრ. – Pl.

ვიხდით
იხდით
იხდიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვიხდიდი
იხდიდი
იხდიდა

მრ. – Pl.

ვიხდიდით
იხდიდით
იხდიდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვიხდიდე
იხდიდე
იხდიდეს

მრ. – Pl.

ვიხდიდეთ
იხდიდეთ
იხდიდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავიხდი
გაიხდი
გაიხდის

მრ. – Pl.

გავიხდით
გაიხდით
გაიხდიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავიხდიდი
გაიხდიდი
გაიხდიდა

მრ. – Pl.

გავიხდიდით
გაიხდიდით
გაიხდიდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავიხდიდე
გაიხდიდე
გაიხდიდეს

მრ. – Pl.

გავიხდიდეთ
გაიხდიდეთ
გაიხდიდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავიხადე
გაიხადე
გაიხადა

მრ. – Pl.

გავიხადეთ
გაიხადეთ
გაიხადეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავიხადო
გაიხადო
გაიხადოს

მრ. – Pl.

გავიხადოთ
გაიხადოთ
გაიხადონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამიხდია
გაგიხდია
გაუხდია

მრ. – Pl.

გაგვიხდია
გაგიხდიათ
გაუხდიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამეხადა
გაგეხადა
გაეხადა

მრ. – Pl.

გაგვეხადა
გაგეხადათ
გაეხადათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამეხადოს
გაგეხადოს
გაეხადოს

მრ. – Pl.

გაგვეხადოს
გაგეხადოთ
გაეხადოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გაიხადე
გაიხადოს

მრ. – Pl.

გავიხადოთ
გაიხადეთ
გაიხადონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გაიხადო
არ გაიხადოს

მრ. – Pl.

არ გავიხადოთ
არ გაიხადოთ
არ გაიხადონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

ნუ გაიხდი
ნუ გაიხდის

მრ. – Pl.

ნუ გავიხდით
ნუ გაიხდით
ნუ გაიხდიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs