Conjugation verb გაფუჭება in Georgian

to spoil

Infinitive

გაფუჭება

Compound

Participle

გამფუჭებელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

გა
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვაფუჭებ
აფუჭებ
აფუჭებს

მრ. – Pl.

ვაფუჭებთ
აფუჭებთ
აფუჭებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვაფუჭებდი
აფუჭებდი
აფუჭებდა

მრ. – Pl.

ვაფუჭებდით
აფუჭებდით
აფუჭებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვაფუჭებდე
აფუჭებდე
აფუჭებდეს

მრ. – Pl.

ვაფუჭებდეთ
აფუჭებდეთ
აფუჭებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავაფუჭებ
გააფუჭებ
გააფუჭებს

მრ. – Pl.

გავაფუჭებთ
გააფუჭებთ
გააფუჭებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავაფუჭებდი
გააფუჭებდი
გააფუჭებდა

მრ. – Pl.

გავაფუჭებდით
გააფუჭებდით
გააფუჭებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავაფუჭებდე
გააფუჭებდე
გააფუჭებდეს

მრ. – Pl.

გავაფუჭებდეთ
გააფუჭებდეთ
გააფუჭებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავაფუჭე
გააფუჭე
გააფუჭა

მრ. – Pl.

გავაფუჭეთ
გააფუჭეთ
გააფუჭეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავაფუჭო
გააფუჭო
გააფუჭოს

მრ. – Pl.

გავაფუჭოთ
გააფუჭოთ
გააფუჭონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამიფუჭებია
გაგიფუჭებია
გაუფუჭებია

მრ. – Pl.

გაგვიფუჭებია
გაგიფუჭებიათ
გაუფუჭებიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამეფუჭებინა
გაგეფუჭებინა
გაეფუჭებინა

მრ. – Pl.

გაგვეფუჭებინა
გაგეფუჭებინათ
გაეფუჭებინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამეფუჭებინოს
გაგეფუჭებინოს
გაეფუჭებინოს

მრ. – Pl.

გაგვეფუჭებინოს
გაგეფუჭებინოთ
გაეფუჭებინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გააფუჭე
გააფუჭოს

მრ. – Pl.

გავაფუჭოთ
გააფუჭეთ
გააფუჭონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გააფუჭო
არ გააფუჭოს

მრ. – Pl.

არ გავაფუჭოთ
არ გააფუჭოთ
არ გააფუჭონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

ნუ გააფუჭებ
ნუ გააფუჭებს

მრ. – Pl.

ნუ გავაფუჭებთ
ნუ გააფუჭებთ
ნუ გააფუჭებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs