Conjugation verb გაღიმება in Georgian

to smile
v.i.

Infinitive

გაღიმება

Participle

მღიმარი/მომღიმარი

Voice

საშუალი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

საშუალი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვიღიმი
იღიმი
იღიმის

მრ. – Pl.

ვიღიმით
იღიმით
იღიმიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვიღიმოდი
იღიმოდი
იღიმოდა

მრ. – Pl.

ვიღიმოდით
იღიმოდით
იღიმოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვიღიმოდე
იღიმოდე
იღიმოდეს

მრ. – Pl.

ვიღმოდეთ
გაიღიმებდეთ
იღიმოდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავიღიმებ
გაიღიმებ
გაიღიმებს

მრ. – Pl.

გავიღიმებთ
გაიღიმებთ
გაიღიმებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავიღიმებდი
გაიღიმებდი
გაიღიმებდა

მრ. – Pl.

გავიღიმებდით
გაიღიმებდით
გაიღიმებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავიღიმებდე
გაიღიმებდე
გაიღიმებდეს

მრ. – Pl.

გავიღიმებდეთ
გაიღიმებდეთ
გაიღიმებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავიღიმე
გაიღიმე
გაიღიმა

მრ. – Pl.

გავიღიმეთ
გაიღიმეთ
გაიღიმეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავიღიმო
გაიღიმო
გაიღიმოს

მრ. – Pl.

გავიღიმოთ
გაიღიმოთ
გაიღიმონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამიღიმია
გაგიღიმია
გაუღიმია

მრ. – Pl.

გაგვიღიმია
გაგიღიმიათ
გაუღიმიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამეღიმა
გაგეღიმა
გაეღიმა

მრ. – Pl.

გაგვეღიმა
გაგეღიმათ
გაეღიმათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამეღიმოს
გაგეღიმოს
გაეღიმოს

მრ. – Pl.

გაგვეღიმოს
გაგეღიმოთ
გაეღიმოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გაიღიმე
გაიღიმოს

მრ. – Pl.

გავიღიმოთ
გაიღიმეთ
გაიღიმონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გაიღიმო
არ გაიღიმოს

მრ. – Pl.

არ გავიღიმოთ
არ გაიღიმოთ
არ გაიღიმონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გაიღიმებს

მრ. – Pl.

ნუ გავიღიმებთ
ნუ გაიღიმებთ
ნუ გაიღიმებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs