Conjugation verb ყნოსვა in Georgian

to smell
v.t.

Infinitive

ყნოსვა

Participle

მყნოსავი/მყნოსველი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვყნოსავ
ყნოსავ
ყნოსავს

მრ. – Pl.

ვყნოსავთ
ყნოსავთ
ყნოსავენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვყნოსავდი
ყნოსავდი
ყნოსავდა

მრ. – Pl.

ვყნოსავდით
ყნოსავდით
ყნოსავდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვყნოსავდე
ყნოსავდე
ყნოსავდეს

მრ. – Pl.

ვყნოსავდეთ
იყნოსავდეთ
ყნოსავდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ვიყნოსავ
იყნოსავ
იყნოსავს

მრ. – Pl.

ვიყნოსავთ
იყნოსავთ
იყნოსავენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ვიყნოსავდი
იყნოსავდი
იყნოსავდა

მრ. – Pl.

ვიყნოსავდით
იყნოსავდით
იყნოსავდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ვიყნოსავდე
იყნოსავდე
იყნოსავდეს

მრ. – Pl.

ვიყნოსავდეთ
იყნოსავდეთ
იყნოსავდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვიყნოსე
იყნოსე
იყნოსა

მრ. – Pl.

ვიყნოსეთ
იყნოსეთ
იყნოსეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვიყნოსო
იყნოსო
იყნოსოს

მრ. – Pl.

ვიყნოსოთ
იყნოსოთ
იყნოსონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მიყნოსავს
გიყნოსავს
უყნოსავს

მრ. – Pl.

გვიყნოსავს
გიყნოსავთ
უყნოსავთ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მეყნოსა
გეყნოსა
ეყნოსა

მრ. – Pl.

გვეყნოსა
გეყნოსათ
ეყნოსათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მეყნოსოს
გეყნოსოს
ეყნოსოს

მრ. – Pl.

გვეყნოსოს
გეყნოსოთ
ეყნოსოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

იყნოსე
იყნოსოს

მრ. – Pl.

ვიყნოსოთ
იყნოსეთ
იყნოსონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ იყნოსო
არ იყნოსოს

მრ. – Pl.

არ ვიყნოსოთ
არ იყნოსოთ
არ იყნოსონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ იყნოსავს

მრ. – Pl.

ნუ ვიყნოსავთ
ნუ იყნოსავთ
ნუ იყნოსავენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs