Conjugation verb ჯდომა in Georgian

To sit
v.i.

Infinitive

ჯდომა

Compound

Participle

დამჯდარი/დამსხდარი

Voice

ვნებითი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

და
ვნებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვჯდები
ჯდები
ჯდება

მრ. – Pl.

ვსხდებით
სხდებით
სხდებიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვჯდებოდი
ჯდებოდი
ჯდებოდა

მრ. – Pl.

ვსხდებოდით
სხდებოდით
სხდებოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვჯდებოდე
ჯდებოდე
ჯდებოდეს

მრ. – Pl.

ვსხდებოდეთ
სხდებოდეთ
სხდებოდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

დავჯდები
დაჯდები
დაჯდება

მრ. – Pl.

დავსხდებით
დასხდებით
დასხდებიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

დავჯდებოდი
დაჯდებოდი
დაჯდებოდა

მრ. – Pl.

დავსხდებოდით
დასხდებოდით
დასხდებოდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

დავჯდებოდე
დაჯდბოდე
დაჯდებოდეს

მრ. – Pl.

დავსხდებოდეთ
დასხდებოდეთ
დასხდებოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

დავჯექი
დაჯექი
დაჯდა

მრ. – Pl.

დავსხედით
დასხედით
დასხდნენ

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

დავდჯე
დაჯდე
დაჯდეს

მრ. – Pl.

დავსხდეთ
დასხდეთ
დასხდნენ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

დავმჯდარვარ
დამჯდარხარ
დამჯდარა

მრ. – Pl.

დავმსხდარვართ
დამსხდარხართ
დამსხდარან

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

დავმაჯდარიყავი
დამჯდარიყავი
დამჯდარიყო

მრ. – Pl.

დავმსხდარიყავით
დამსხდარიყავით
დამსხდარიყვნენ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

დავმჯდარიყო
დამჯდარიყო
დამჯდარიყოს

მრ. – Pl.

დავმსხდარიყოთ
დამსხდარიყოთ
დამსხდარიყვნენ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

დაჯექი
დაჯდეს

მრ. – Pl.

დავსხდეთ
დასხედით
დასხდენენ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ დაჯდე
არ დაჯდეს

მრ. – Pl.

არ დავსხდეთ
არ დასხდეთ
არ დასხდნენ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

ნუ დაჯდები
ნუ დაჯდება

მრ. – Pl.

ნუ დავსხდებით
ნუ დასხდებით
ნუ დასხდებიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs