Conjugation verb რყევა in Georgian

to shake
v.t.

Infinitive

რყევა

Participle

გამარყეველი/გამრყევი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

გა
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვარყევ
არყევ
არყევს

მრ. – Pl.

ვარყევთ
არყევთ
არყევენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვარყევდი
არყევდი
არყევდა

მრ. – Pl.

ვარყევდით
არყევდით
არყევდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვარყევდე
არყევდე
არყევდეს

მრ. – Pl.

ვარყევდეთ
გაარყევდეთ
არყევდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავარყევ
გაარყევ
გაარყევს

მრ. – Pl.

გავარყევთ
გაარყევთ
გაარყევენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავარყევდი
გაარყევდი
გაარყევდა

მრ. – Pl.

გავარყევდით
გაარყევდით
გაარყევდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავარყევდე
გაარყევდე
გაარყევდეს

მრ. – Pl.

გავარყევდეთ
გაარყევდეთ
გაარყევდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავარყიე
გაარყიე
გაარყია

მრ. – Pl.

გავარყიეთ
გაარყიეთ
გაარყიეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავარყიო
გაარყიო
გაარყიოს

მრ. – Pl.

გავარყიოთ
გაარყიოთ
გაარყიონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამირყევია
გაგირყევია
გაურყევია

მრ. – Pl.

გაგვირყევია
გაგირყევიათ
გაურყევიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამერყია
გაგერყია
გაერყია

მრ. – Pl.

გაგვერყია
გაგერყიათ
გაერყიათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამერყიოს
გაგერყიოს
გაერყიოს

მრ. – Pl.

გაგვერყიოს
გაგერყიოთ
გაერყიოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გაარყიე
გაარყიოს

მრ. – Pl.

გავარყიოთ
გაარყიეთ
გაარყიონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გაარყიო
არ გაარყიოს

მრ. – Pl.

არ გავარყიოთ
არ გაარყიოთ
არ გაარყიონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გაარყევს

მრ. – Pl.

ნუ გავარყევთ
ნუ გაარყევთ
ნუ გაარყევენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs