Conjugation verb გაკიცხვა in Georgian

to scold
v.t.

Infinitive

გაკიცხვა

Participle

მკიცხველი/გამკიცხველი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

გა
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვკიცხავ
კიცხავ
კიცხავს

მრ. – Pl.

ვკიცხავთ
კიცხავთ
კიცხავენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვკიცხავდი
კიცხავდი
კიცხავდა

მრ. – Pl.

ვკიცხავდით
კიცხავდით
კიცხავდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვკიცხავდე
კიცხავდე
კიცხავდეს

მრ. – Pl.

ვკიცხავდეთ
გაკიცხავდეთ
კიცხავდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავკიცხავ
გაკიცხავ
გაკიცხავს

მრ. – Pl.

გავკიცხავთ
გაკიცხავთ
გაკიცხავენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავკიცხავდი
გაკიცხავდი
გაკიცხავდა

მრ. – Pl.

გავკიცხავდით
გაკიცხავდით
გაკიცხავდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავკიცხავდე
გაკიცხავდე
გაკიცხავდეს

მრ. – Pl.

გავკიცხავდეთ
გაკიცხავდეთ
გაკიცხავდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავკიცხე
გაკიცხე
გაკიცხა

მრ. – Pl.

გავკიცხეთ
გაკიცხეთ
გაკიცხეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავკიცხო
გაკიცხო
გაკიცხოს

მრ. – Pl.

გავკიცხოთ
გაკიცხოთ
გაკიცხონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამიკიცხავს
გაგიკიცხავს
გაუკიცხავს

მრ. – Pl.

გაგვიკიცხავს
გაგიკიცხავთ
გაუკიცხავთ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამეკიცხა
გაგეკიცხა
გაეკიცხა

მრ. – Pl.

გაგვეკიცხა
გაგეკიცხათ
გაეკიცხათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამეკიცხოს
გაგეკიცხოს
გაეკიცხოს

მრ. – Pl.

გაგვეკიცხოს
გაგეკიცხოთ
გაეკიცხოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გაკიცხე
გაკიცხოს

მრ. – Pl.

გავკიცხოთ
გაკიცხეთ
გაკიცხონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გაკიცხო
არ გაკიცხოს

მრ. – Pl.

არ გავკიცხოთ
არ გაკიცხოთ
არ გაკიცხონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გაკიცხავს

მრ. – Pl.

მუ გავკიცხავთ
ნუ გაკიცხავთ
ნუ გაკიცხავენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs