Conjugation verb თქმა in Georgian

to say
v.t.

Infinitive

თქმა

Participle

მთქმელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვამბობ
ამბობ
ამბობ

მრ. – Pl.

ვამბობთ
ამბობთ
ამბობენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვამბობდი
ამბობდი
ამბობდა

მრ. – Pl.

ვამბობდით
ამბობდით
ამბობდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვამბობდე
ამბობდე
ამბობდეს

მრ. – Pl.

ვამბობდეთ
იტყოდეთ
ამბობდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ვიტყვი
იტყვი
იტყვის

მრ. – Pl.

ვიტყვით
იტყვით
იტყვიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ვიტყოდი
იტყოდი
იტყოდა

მრ. – Pl.

ვიტყოდით
იტყოდით
იტყოდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ვიტყოდე
იტყოდე
იტყოდეს

მრ. – Pl.

ვიტყოდეთ
იტყოდეთ
იტყოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვთქვი
თქვი
თქვა

მრ. – Pl.

ვთქვით
თქვით
თქვეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვთქვა
თქვა
თქვას

მრ. – Pl.

ვთქვათ
თქვათ
თქვან

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მითქვამს
გითქვამს
უთქვამს

მრ. – Pl.

გვითქვამს
გითქვამთ
უთქვამთ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მეთქვა
გეთქვა
ეთქვა

მრ. – Pl.

გვეთქვა
გეთქვათ
ეთქვათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მეთქვას
გეთქვას
ეთქვას

მრ. – Pl.

გვეთქვას
გეთქვათ
ეთქვათ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

თქვი
თქვას

მრ. – Pl.

ვთქვათ
თქვით
თქვან

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ თქვა
არ თქვას

მრ. – Pl.

არ ვთქვათ
არ თქვათ
არ თქვან

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ იტყვის

მრ. – Pl.

ნუ ვიტყვით
ნუ იტყვით
ნუ იტყვიან

Synonims

English synonims

To tell

Georgian synonims

Conjugate other verbs