Conjugation verb რბენა in Georgian

to run
v.i.

Infinitive

რბენა

Participle

მსრბოლი

Voice

ვნებითი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

ვნებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

დავრბივარ
დარბიხარ
დარბის

მრ. – Pl.

დავრბივართ
დარბიხართ
დარბიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

დავრბოდი
დარბოდი
დარბოდა

მრ. – Pl.

დავრბოდით
დარბოდით
დარბოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

დავრბოდე
დარბოდე
დარბოდეს

მრ. – Pl.

დავრბოდეთ
გაიქცეოდეთ
დარბოდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავიქცევი
გაიქცევი
გაიქცევა

მრ. – Pl.

გავიქცევით
გაიქცევით
გაიქცევიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავიქცეოდი
გაიქცეოდი
გაიქცეოდა

მრ. – Pl.

გავიქცეოდით
გიაქიცეოდით
გაიქცეოდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავიქცეოდე
გაიქცეოდე
გაიქცოედეს

მრ. – Pl.

გავიქცეოდეთ
გაიქცეოდეთ
გაიქცეოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავიქეცი
გაიქეცი
გაიქცა

მრ. – Pl.

გავიქეცით
გაიქეცით
გაიქცნენ

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავიქცე
გაიქცე
გაქიცეს

მრ. – Pl.

გავიქცეთ
გაიქცეთ
გაიქცნენ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გავქცეულვარ
გაქცეულხარ
გაქცეულა

მრ. – Pl.

გავქცეულვართ
გაქცეულხართ
გაქცეულან

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გავქცეულიყავი
გაქცულიყავი
გაქცეულიყო

მრ. – Pl.

გავქცეულიყავით
გაქცეულიყავით
გაქცეულიყვნენ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გავქცეულიყო
გაქცეულიყო
გაქცეულიყოს

მრ. – Pl.

გავქცეულიყოთ
გაქცეულიყოთ
გაქცეულიყვნენ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გაიქეცი
გაიქცეს

მრ. – Pl.

გავიქცეთ
გაიქეცით
გაიქცნენ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გაიქცე
არ გაიქცეს

მრ. – Pl.

არ გავიქცეთ
არ გაიქცეთ
არ გაიქცნენ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გაიქცევა

მრ. – Pl.

ნუ გავიქცევით
ნუ გაიქცევით
ნუ გაიქცევიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs