Conjugation verb შეზელვა in Georgian

to rub
v.t.

Infinitive

შეზელვა

Participle

შემზელავი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

შე
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვიზელ
იზელ
იზელს

მრ. – Pl.

ვიზელთ
იზელთ
იზელენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვიზელდი
იზელდი
იზელდა

მრ. – Pl.

ვიზელდით
იზელდით
იზელდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვიზელდე
იზელდე
იზელდეს

მრ. – Pl.

ვიზელდეთ
შეიზელდეთ
იზელდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

შევიზელ
შეიზელ
შეიზელს

მრ. – Pl.

შევიზელთ
შეიზელთ
შეიზელენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

შევიზელდი
შეიზელდი
შეიზელდა

მრ. – Pl.

შევიზელდით
შებიზელდით
შეიზელდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

შევიზელდე
შეიზელდე
შეიზელდეს

მრ. – Pl.

შევიზელდეთ
შეიზელდეთ
შეიზელდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

შევიზილე
შეიზილე
შეიზილა

მრ. – Pl.

შევიზილეთ
შეიზილეთ
შეიზილეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

შევიზილო
შეიზილო
შეიზილოს

მრ. – Pl.

შევიზილოთ
შეიზილოთ
შეუზელიათ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

შემიზელია
შეგიზელია
შეუზელია

მრ. – Pl.

შეგვიზელია
შეგიზელიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

შემეზილა
შეგეზილა
შეეზილა

მრ. – Pl.

შეგვეზილა
შეგეზილათ
შეეზილათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

შემეზილოს
შეგეზილოს
შეეზილოს

მრ. – Pl.

შეგვეზილოს
შეგეზილოთ
შეეზილოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

შეიზილე
შეიზილოს

მრ. – Pl.

შევიზილოთ
შეიზილეთ
შეიზილონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ შეიზილო
არ შეიზილოს

მრ. – Pl.

არ შევიზილოთ
არ შეიზილოთ
არ შეიზილონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ შეიზელს

მრ. – Pl.

ნუ შევიზელთ
ნუ შეიზელთ
ნუ შეიზელენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs