Conjugation verb გარისკვა in Georgian

to risk
v.t.

Infinitive

გარისკვა

Participle

გამრისკველი

Voice

საშუალი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

გა
საშუალი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვრიკასავ
რისკავ
რისკავს

მრ. – Pl.

ვრისკავთ
რისკავთ
რისკავენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვრისკავდი
რისკავდი
რისკავდა

მრ. – Pl.

ვრისკავდით
რისკავდით
რისკავდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვრისკავდე
რისკავდე
რისკავდეს

მრ. – Pl.

ვრისკავდეთ
გარისკავდეთ
რისკავდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავრისკავ
გარისკავ
გარისკავს

მრ. – Pl.

გავრისკავთ
გარისკავთ
გარისკავენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავრისკავდი
გარისკავდი
გარისკავდა

მრ. – Pl.

გავრისკავდით
გარისკავდით
გარისკავდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავრისკავდე
გარისკავდე
გარისკავდეს

მრ. – Pl.

გავრისკავდეთ
გარისკავდეთ
გარისკავდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავრისკე
გარისკე
გარისკა

მრ. – Pl.

გავრისკეთ
გარისკეთ
გარისკეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავრისკო
გარისკო
გარისკოს

მრ. – Pl.

გავრისკოთ
გარისკოთ
გარისკონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამირისკავს
გაგირისკავს
გაურისკავს

მრ. – Pl.

გაგვირისკავს
გაგირისკავთ
გაურისკავთ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამერისკა
გაგერისკა
გაერისკა

მრ. – Pl.

გაგვერისკა
გაგერისკათ
გაერისკათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამერისკოს
გაგერისკოს
გაერიკოს

მრ. – Pl.

გაგვერისკოს
გაგერისკოთ
გაერისკოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გარისკე
გარისკოს

მრ. – Pl.

გავრისკოთ
გარისკეთ
გარისკონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გარისკო
არ გარისკოს

მრ. – Pl.

არ გავრისკოთ
არ გარისკოთ
არ გარისკონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გარისკავს

მრ. – Pl.

ნუ გავრისკავთ
ნუ გარისკავთ
ნუ გარისკავენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs