Conjugation verb გამოააშკარავება in Georgian

to reveal
v.t.

Infinitive

გამოააშკარავება

Participle

გამომააშკარავებელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

გამო
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვააშკარავებ
ააშკარავებ
ააშკარავებს

მრ. – Pl.

ვააშკარავებთ
ააშკარავებთ
ააშკარავებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვააშკარავებდი
ააშკარავებდი
ააშკარავებდა

მრ. – Pl.

ვააშკარავებდით
ააშკარავებდით
ააშკარავებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვააშკარავებდე
ააშკარავებდე
ააშკარავებდეს

მრ. – Pl.

ვააშკარავებდეთ
გამოააშკარავებდეთ
ააშკარავებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გამოვააშკარავებ
გამოააშკარავებ
გამოააშკარავებს

მრ. – Pl.

გამოვააშკარავებთ
გამოააშკარავებთ
გამოააშკარავებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გამოვააშკარავებდი
გამოააშკარავებდი
გამოააშკარავებდა

მრ. – Pl.

გამოვააშკარავებდით
გამოააშკარავებდით
გამოააშკარავებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გამოვააშკარავებდე
გამოააშკარავებდე
გამოააშკარავებდეს

მრ. – Pl.

გამოვააშკარავებდეთ
გამოააშკარავებდეთ
გამოააშკარავებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გამოვააშკარავე
გამოააშკარავე
გამოააშკარავა

მრ. – Pl.

გამოვააშკარავეთ
გამოააშკარავეთ
გამოააშკარავეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გამოვააშკარაო
გამოააშკარაო
გამოააშკარაოს

მრ. – Pl.

გამოვააშკარაოთ
გამოააშკარაოთ
გამოააშკარაონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამომიაშკარავებია
გამოგიაშკარავებია
გამოუაშკარავებია

მრ. – Pl.

გამოგვიაშკარავებია
გამოგიაშკარავებიათ
გამოუაშკარავებიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამომეაშკარავებინა
გამოგეაშკარავებინა
გამოეაშკარავებინა

მრ. – Pl.

გამოგვეაშკარავებინა
გამოგეაშკარავებინათ
გამოეაშკარავებინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამომეაშკარავებინოს
გამოგეაშკარავებინოს
გამოეაშკარავებინოს

მრ. – Pl.

გამოგვეაშკარავებინოს
გამოგეაშკარავებინოთ
გამოეაშკარავებინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გამოააშკარავე
გამოააშკარაოს

მრ. – Pl.

გამოვააშკარაოთ
გამოააშკარავეთ
გამოააშკარაონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გამოააშკარაო
არ გამოააშკარაოს

მრ. – Pl.

არ გამოვააშკარაოთ
არ გამოააშკარაოთ
არ გამოააშკარაონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გამოააშკარავებს

მრ. – Pl.

ნუ გამოვააშკარავებთ
ნუ გამოააშკარავებთ
ნუ გამოააშკარავებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs