Conjugation verb შეცვლა in Georgian

To replace

Infinitive

შეცვლა

Compound

Participle

გამომცვლელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

გამო
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვცვლი
ცვლი
ცვლის

მრ. – Pl.

ვცვლით
ცვლით
ცვლიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვცვლიდი
ცვლიდი
ცვლიდა

მრ. – Pl.

ვცვლიდით
ცვლიდით
ცვლიდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვცვლიდე
ცვლიდე
ცვლიდეს

მრ. – Pl.

ვცვლიდეთ
ცვლიდეთ
ცვლიდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გამოვცვლი
გამოცვლი
გამოცვლის

მრ. – Pl.

გამოვცვლით
გამოცვლით
გამოცვლიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გამოვცვლიდი
გამოცვლიდი
გამოცვლიდა

მრ. – Pl.

გამოვცვლიდით
გამოცვლიდით
გამოცვლიდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გამოვცვლიდე
გამოცვლიდე
გამოცვლიდეს

მრ. – Pl.

გამოვცვლიდეთ
გამოცვლიდეთ
გამოცვლიდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გამოვცვალე
გამოცვალე
გამოცვალა

მრ. – Pl.

გამოვცვალეთ
გამოცვალეთ
გამოცვალეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გამოვცვალო
გამოცვალო
გამოცვალოს

მრ. – Pl.

გამოვცვალოთ
გამოცვალოთ
გამოცვალონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამომიცვლია
გამოგიცვლია
გამოუცვლია

მრ. – Pl.

გამოგვიცვლია
გამოგიცვლიათ
გამოუცვლიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამომეცვალა
გამოგეცვალა
გამოეცვალა

მრ. – Pl.

გამოგვეცვალა
გამოგეცვალათ
გამოეცვალათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამომეცვალოს
გამოგეცვალოს
გამოეცვალოს

მრ. – Pl.

გამოგვეცვალოს
გამოგეცვალოთ
გამოეცვალოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გამოცვალე
გამოცვალოს

მრ. – Pl.

გამოვცვალოთ
გამოცვალეთ
გამოცვალონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გამოცვალო
არ გამოცვალოს

მრ. – Pl.

არ გამოვცვალოთ
არ გამოცვალოთ
არ გამოცვალონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

ნუ გამოცვლი
ნუ გამოცვლის

მრ. – Pl.

ნუ გამოვცვლით
ნუ გამოცვლით
ნუ გამოცვლიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs