Conjugation verb მცნობი in Georgian

To recognize
v.t.

Infinitive

Compound

Participle

მცნობი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვცნობ
ცნობ
ცნობს

მრ. – Pl.

ვცნობთ
ცნობთ
ცნობენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვცნობდი
ცნობდი
ცნობდა

მრ. – Pl.

ვცნობდით
ცნობდით
ცნობდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვცნობდე
ცნობდე
ცნობდეს

მრ. – Pl.

ვცნობდეთ
ცნობდეთ
ცნობდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ვიცნობ
იცნობ
იცნობს

მრ. – Pl.

ვიცნობთ
იცნობთ
იცნობენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ვიცნობდი
იცნობდი
იცნობდა

მრ. – Pl.

ვიცნობდით
იცნობდით
იცნობდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ვიცნობდე
იცნობდე
იცნობდეს

მრ. – Pl.

ვიცნობდეთ
იცნობდეთ
იცნობდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვიცანი
იცანი
იცნო

მრ. – Pl.

ვიცანით
იცანით
იცნეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვიცნო
იცნო
იცნოს

მრ. – Pl.

ვიცნოთ
იცნოთ
იცნეს

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მიცვნია
გიცვნია
უცვნია

მრ. – Pl.

გვიცვნია
გიცვნიათ
უცვნიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მეცნო
გეცნო
ეცნო

მრ. – Pl.

გვეცნო
გეცნოთ
ეცნოთ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მეცნოს
გეცნოს
ეცნოს

მრ. – Pl.

გვეცნოს
გეცნოთ
ეცნოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

იცანი
იცნოს

მრ. – Pl.

ვიცნოთ
იცანით
იცნონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ იცნო
არ იცნოს

მრ. – Pl.

არ ვიცნოთ
არ იცნოთ
არ იცნონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

ნუ იცნობ
ნუ იცნობს

მრ. – Pl.

ნუ ვიცნობთ
ნუ იცნობთ
ნუ იცნობენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs