Conjugation verb დაამტკიცება in Georgian

to prove
v.t.

Infinitive

დაამტკიცება

Participle

დამამტკიცებელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

და
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვამტკიცებ
ამტკიცებ
ამტკიცებს

მრ. – Pl.

ვამტკიცებთ
ამტკიცებთ
ამტმკიცებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვამტკიცებდი
ატმკიცებდი
ამტკიცებდა

მრ. – Pl.

ვამტკიცებდით
ამტკიცებდით
ამტკიცებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვამტკიცებდე
ამტკიცებდე
ამტკიცებდეს

მრ. – Pl.

ვამტკიცებდეთ
დაამტკიცებდეთ
ამტკიცებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

დავამტკიცებ
დაამტკიცებ
დაამტკიცებს

მრ. – Pl.

დავამატკიცებთ
დაამტკიცებთ
დაამტკიცებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

დავამტკიცებდი
დაამტკიცებდი
დაამტკიცებდა

მრ. – Pl.

დავამატკიცებდით
დაამტკიცებდით
დაამტკიცებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

დავამტკიცებდე
დაამტკიცებდე
დაამტკიცებდეს

მრ. – Pl.

დავამატკიცებდეთ
დაამტკიცებდეთ
დაამტკიცებდეთ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

დავამტკიცე
დაამტკიცე
დაამტკიცა

მრ. – Pl.

დავამტკიცეთ
დაამტკიცეთ
დაამტკიცეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

დავამატკიცო
დაამტკიცო
დაამტკიცოს

მრ. – Pl.

დავამატკიცოთ
დაამტკიცოთ
დაამტკიცონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

დამიმტკიცებია
დაგიმტკიცებია
დაუმტკიცებია

მრ. – Pl.

დაგვიმტკიცებია
დაგიმტკიცებიათ
დაუმტკიცებიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

დამემტკიცებინა
დაგემტკიცებინა
დაემტკიცებინა

მრ. – Pl.

დაგვემტკიცებინა
დაგემტკიცებინათ
დაემტკიცებინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

დამემტკიცებინოს
დაგემტკიცებინოს
დაემტკიცებინოს

მრ. – Pl.

დაგვემტკიცებინოს
დაგემტკიცებინოთ
დაემტკიცებინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

დაამტკიცე
დაამტკიცოს

მრ. – Pl.

დავამტკიცოთ
დაამტკიცეთ
დაამტკცონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ დამტკიცო
არ დაამტკიცოს

მრ. – Pl.

არ დავამტკიცოთ
არ დამტკიცოთ
არ დაამტკიცონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ დაამტკიცებს

მრ. – Pl.

ნუ დავამტკიცებთ
ნუ დაამტკიცებთ
ნუ დაამტკიცებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs