Conjugation verb ლოცვა in Georgian

to pray
v.i.

Infinitive

ლოცვა

Participle

მლოცველი

Voice

საშუალი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

საშუალი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვლოცულობ
ლოცულობ
ლოცულობს

მრ. – Pl.

ვლოცულობთ
ლოცულობთ
ლოცულობენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვლოცულობდი
ლოცულობდი
ლოცულობდა

მრ. – Pl.

ვლოცულბდით
ლოცულობდით
ლოცულობდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვლოცულობდე
ლოცულობდე
ლოცულობდეს

მრ. – Pl.

ვლოცულობდეთ
ილოცებდეთ
ლოცულობდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ვილოცებ
ილოცებ
ილოცებს

მრ. – Pl.

ვილოცებთ
ილოცებთ
ილოცებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ვილოცებდი
ილოცებდი
ილოცებდა

მრ. – Pl.

ვილოცებდით
ილოცებდით
ილოცებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ვილოცებდე
ილოცებდე
ილოცებდეს

მრ. – Pl.

ვილოცებდეთ
ილოცებდეთ
ილოცებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვილოცე
ილოცე
ილოცა

მრ. – Pl.

ვილოცეთ
ილოცეთ
ილოცეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვილოცო
ილოცო
ილოცოს

მრ. – Pl.

ვილოცოთ
ილოცოთ
ილოცონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მილოცია
გილოცია
ულოცია

მრ. – Pl.

გვილოცია
გილოციათ
ულოციათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მელოცა
გელოცა
ელოცა

მრ. – Pl.

გველოცა
გელოცათ
ელოცათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მელოცოს
გელოცოს
ელოცოს

მრ. – Pl.

გველოცოს
გელოცოთ
ელოცოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

ილოცე
ილოცოს

მრ. – Pl.

ვილოცოთ
ილოცეთ
ილოცონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ ილოცო
არ ილოცოს

მრ. – Pl.

არ ვილოცოთ
არ ილოცოთ
არ ილოცონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ ილოცებს

მრ. – Pl.

ნუ ვილოცებთ
ნუ ილოცებთ
ნუ ილოცებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs