Conjugation verb დასხმა in Georgian

to pour
v.t.

Infinitive

დასხმა

Participle

დამსხმელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

და
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვასხამ
ასხამ
ასხამს

მრ. – Pl.

ვასხამთ
ასხამთ
ასხამენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვასხამდი
ასხამდი
ასხამდა

მრ. – Pl.

ვასხამდით
ასხამდით
ასხამდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვასხამდე
ასხამდე
ასხამდეს

მრ. – Pl.

ვასხამდეთ
დაასხამდეთ
ასხამდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

დავასხამ
დაასხამ
დაასხამს

მრ. – Pl.

დავასხამთ
დაასხამთ
დაასხამენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

დავასხამდი
დაასაახამდი
დაასხამდა

მრ. – Pl.

დავასხამდით
დაასხამდით
დაასხამდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

დავასხამდე
დაასხამდე
დაასხამდეს

მრ. – Pl.

დავასხამდეთ
დაასხამდეთ
დაასხამდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

დავასხი
დაასხი
დაასხა

მრ. – Pl.

დავასხით
დაასხით
დაასხეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

დავასხა
დაასხა
დაასხას

მრ. – Pl.

დავასხათ
დაასხათ
დაასხან

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

დამისხამს
დაგისხამს
დაუსხამს

მრ. – Pl.

დაგვისხამს
დაგისხამთ
დაუსხამთ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

დამესხა
დაგესხა
დაესხა

მრ. – Pl.

დაგვესხა
დაგესხათ
დაესხათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

დამესხას
დაგესხას
დაესხას

მრ. – Pl.

დაგვესხას
დაგესხათ
დაესხათ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

დაასხი
დაასხას

მრ. – Pl.

დავასხათ
დაასხით
დაასხან

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ დაასხა
არ დაასხას

მრ. – Pl.

არ დავასხათ
არ დაასხათ
არ დაასხან

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ დაასხამს

მრ. – Pl.

ნუ დავასხამთ
ნუ დაასხამთ
ნუ დაასხამენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs