Conjugation verb გადახდა in Georgian

to pay
v.t.

Infinitive

გადახდა

Participle

გადამხდელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

გარდა
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვიხდი
იხდი
იხდის

მრ. – Pl.

ვიხდით
იხდით
იხდიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვიხდიდი
იხდიდი
იხდიდა

მრ. – Pl.

ვიხდიდით
იხდიდით
იხდიდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვიხდიდე
იხდიდე
იხდიდეს

მრ. – Pl.

ვიხდიდეთ
გადაიხდიდეთ
იხდიდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გადავიხდი
გადაიხდი
გადაიხდის

მრ. – Pl.

გადავიხდით
გადაიხდით
გადაიხდიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გადავიხდიდი
გადაიხდიდი
გადაიხდიდა

მრ. – Pl.

გადავიხდიდით
გადაიხდიდით
გადაიხდიდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გადავიხდიდე
გადაიხდიდე
გადაიხდიდეს

მრ. – Pl.

გადავიხდიდეთ
გადაიხდიდეთ
გადაიხდიდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გადავიხადე
გადაიხადე
გადაიხადა

მრ. – Pl.

გადავიხადეთ
გადაიხადეთ
გადაიხადეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გადავიხადო
გადაიხადო
გადაიხადოს

მრ. – Pl.

გადავიხადოთ
გადაიხადოთ
გადაიხადონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გადამიხდია
გადაგიხდია
გადაუხდია

მრ. – Pl.

გადგვიხდია
გადაგიხდიათ
გადაუხდიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გადამეხადა
გადაგეხადა
გადაეხადა

მრ. – Pl.

გადაგვეხადა
გადაგეხადათ
გადაეხადათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გადამეხადოს
გადაგეხადოს
გადაეხადოს

მრ. – Pl.

გადაგვეხადოს
გადაგეხადოთ
გადაეხადოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გადაიხადე
გადაიხადოს

მრ. – Pl.

გადავიხადოთ
გადაიხადეთ
გადაიხადონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გადაიხადო
არ გადაიხადოს

მრ. – Pl.

არ გადავიხადოთ
არ გადაიხადოთ
არ გადაიხადონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გადაიხდის

მრ. – Pl.

ნუ გადავიხდით
ნუ გადაიხდით
ნუ გადაიხდიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs