Conjugation verb ბრძანება in Georgian

to order
v.t.

Infinitive

ბრძანება

Participle

მბრძანებელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვუბრძანებ
უბრძანებ
უბრძანებს

მრ. – Pl.

ვუბრძანებთ
უბრძანებთ
უბრძანებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვუბრძანებდი
უბრძანებდი
უბრძანებდა

მრ. – Pl.

ვუბრძანებდით
უბრძანებდით
უბრძანებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვუბრძანებდე
უბრძანებდე
უბრძანებდეს

მრ. – Pl.

ვუბრძანებდეთ
უბრძანებდეთ
უბრძანებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ვუბრძანებ
უბრძნებ
უბრძანებს

მრ. – Pl.

ვუბრძანებთ
უბრძანებთ
უბრძანებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ვუბრძანებდი
უბრძანებდი
უბრძანებდა

მრ. – Pl.

ვუბრძანებდით
უბრძანებდით
უბრძანებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ვუბრძანებდე
უბრძანებდე
უბრძანებდეს

მრ. – Pl.

ვუბრძანებდეთ
უბრძანებდეთ
უბრძანებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვუბრძანე
უბრძანე
უბრძანა

მრ. – Pl.

ვუბრძანეთ
უბრძანეთ
უბრძანეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვუბარძანო
უბრძანო
უბრძანოს

მრ. – Pl.

ვუბრძანოთ
უბრძანოთ
უბრძანონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მიბრძანებია
გიბრძანებია
უბრძანებია

მრ. – Pl.

გვიბრძანებია
გიბრძანებიათ
უბრძანებიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მებრძანებინა
გებრძანებინა
ებრძანებინა

მრ. – Pl.

გვებრძანებინა
გებრძანებინათ
ებრძანებინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მებრძანებინოს
გებრძანებინოს
ებრძანებინოს

მრ. – Pl.

გვებრძანებინოს
გებრძანებინოთ
ებრძანებინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

უბრძანე
უბრძანოს

მრ. – Pl.

ვუბრძანოთ
უბრძანეთ
უბრძანონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ უბრძანო
არ უბრძანოს

მრ. – Pl.

არ ვუბრძანოთ
არ უბრძანოთ
არ უბრძანონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ უბრძანებს

მრ. – Pl.

ნუ ვუბრძანებთ
ნუ უბრძანებთ
ნუ უბრძანებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs