Conjugation verb ვლენა/გამოვლენა in Georgian

to occur
v.i.

Infinitive

ვლენა/გამოვლენა

Participle

გამოვლენილი

Voice

ვნებითი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

გამო
ვნებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვვლინდები
ვლინდები
ვლინდება

მრ. – Pl.

ვვლინდებით
ვლინდებით
ვლინდებიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვვლინდებოდი
ვლინდებოდი
ვლინდენოდა

მრ. – Pl.

ვვლინდებოდით
ვლინდებოდით
ვლინდებოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვვლინდებოდე
ვლინდებოდე
ვლინდებოდეს

მრ. – Pl.

ვვლინდებოდეთ
გამოვლინდებოდეთ
ვლინდებოდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გამოვვლინდები
გამოვლინდები
გამოვლინდება

მრ. – Pl.

გამოვვლინდებით
გამოვლინდებით
გამოვლინდებიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გმოვვლინდებოდი
გამოვლინდებოდი
გამოვლინდებოდა

მრ. – Pl.

გამოვვლინდებოდით
გამოვლინდებოდით
გამოვლინდებოდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გამოვვლინდებოდე
გამოვლინდებოდე
გამოვლინდებოდეს

მრ. – Pl.

გამოვვლინდებოდეთ
გამოვლინდებოდეთ
გამოვლინდებოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გამოვვლინდი
გამოვლინდი
გამოვლინდა

მრ. – Pl.

გამოვვლინდით
გამოვლინდით
გამოვლინდნენ

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გამოვვლინდე
გამოვლინდე
გამოვლინდეს

მრ. – Pl.

გამოვვლინდეთ
გამოვლინდეთ
გამოვლინდნენ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამოვვლენილვარ
გამოვლენილხარ
გამოვლენილა

მრ. – Pl.

გამოვვლენილვართ
გამოვლენილხართ
გამოვლენილან

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამოვვლენილიყავი
გამოვლენილიყავი
გამოვლენილიყო

მრ. – Pl.

გამოვვლენილიყავით
გამოვლენილიყავით
გამოვლენილიყვნენ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამოვვლენილიყო
გამოვლენილიყო
გამოვლენილიყოს

მრ. – Pl.

გამოვვლენილიყოთ
გამოვლენილიყოთ
გამოვლენილიყვნენ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გამოვლინდი
გამოვლინდეს

მრ. – Pl.

გამოვვლინდეთ
გამოვლინდით
გამოვლინდნენ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გამოვლინდე
არ გამოვლინდეს

მრ. – Pl.

არ გამოვვლინდეთ
არ გამოვლინდეთ
არ გამოვლინდნენ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გამოვლინდება

მრ. – Pl.

ნუ გამოვვლინდებით
ნუ გამოვლინდებით
ნუ გამოვლინდებიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs