Conjugation verb განძრევა in Georgian

to move
v.i.

Infinitive

განძრევა

Participle

განძრეული

Voice

ვნებითი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

გა
ვნებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვინძრევი
ინძრევი
ინძრევა

მრ. – Pl.

ვინძრევით
ინძრევით
ინძრევიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვინძრეოდი
ინძრეოდი
ინძრეოდა

მრ. – Pl.

ვინძრეოდით
ინძრეოდით
ინძრეოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვინძრეოდე
ინძრეოდე
ინძრეოდეს

მრ. – Pl.

ვინძრეოდეთ
გაინძრეოდეთ
ინძრეოდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავინძრევი
გაინძრევი
გაინძრევა

მრ. – Pl.

გავინძრევით
გაინძრევით
გაინძრევიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავინძრეოდი
გაინძრეოდი
გაინძრეოდა

მრ. – Pl.

გავინძრეოდით
გაინძრეოდით
გაინძრეოდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავინძრეოდე
გაინძრეოდე
გაინძრეოდეს

მრ. – Pl.

გავინძრეოდეთ
გაინძრეოდეთ
გაინძრეოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავინძერი
გაინძერი
გაინძრა

მრ. – Pl.

გავინძერით
გაინძერით
გაინძრნენ

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავინძრე
გაინძრე
გაინძრეს

მრ. – Pl.

გავინძრეთ
გაინძრეთ
გაინძრნენ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გავნძრეულვარ
განძრეულხარ
განძრეულა

მრ. – Pl.

გავნძრეულვართ
განძრეულხართ
განძრეულან

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გავნძრეულიყავი
განძრეულიყავი
განძრეულიყო

მრ. – Pl.

გავნძრეულიყავით
განძრეულიყავით
განძრეულიყვნენ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

განვძრეულიყო
განძრეულიყო
განძრეულიყოს

მრ. – Pl.

გავნძრეულიყოთ
განძრეულიყოთ
განძრეულიყვნენ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გაინძერი
გაინძრეს

მრ. – Pl.

გავინძრეთ
გაინძერით
გაინძრნენ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გაინძრე
არ გაინძრეს

მრ. – Pl.

არ გავინძრათ
არ გაინძრეთ
არ გაინძრნენ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გაინძრევა

მრ. – Pl.

ნუ გავინძრევით
ნუ გაინძრევით
ნუ გაინძრევიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs