Conjugation verb გადაადგილება in Georgian

to move
v.i.

Infinitive

გადაადგილება

Participle

გადაადგილებული

Voice

ვნებითი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

გა
ვნებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

გადავადგილდები
გადაადგილდები
გადაადგილდება

მრ. – Pl.

გადავადგილდებით
გადაადგილდებით
გადაადგილდებიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

გადავაადგილდებოდი
გადაადგილდებოდი
გადაადგილდებოდა

მრ. – Pl.

გადავაადგილდებოდით
გადაადგილდებოდით
გადაადგილდებოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

გადავადგილდებოდე
გადაადგილდებოდე
გადაადგილდებოდეს

მრ. – Pl.

გადავადგილდებოდეთ
გადაადგილდებოდეთ
გადაადგილდებოდეთ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გადავადგილდები
გადაადგილდები
გადაადგილდება

მრ. – Pl.

გადავადგილდებით
გადაადგილდებით
გადაადგილდებიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გადავადგილდებოდი
გადაადგილდებოდი
გადაადგილდებოდა

მრ. – Pl.

გადავადგილდებოდით
გადაადგილდებოდით
გადაადგილდებოდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გადავადგილდებოდე
გადაადგილდებოდე
გადაადგილდებოდეს

მრ. – Pl.

გადავადგილდებოდეთ
გადაადგილდებოდეთ
გადაადგილდებოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გადავადგილდი
გადაადგილდი
გადაადგილდა

მრ. – Pl.

გადავადგილდით
გადაადგილდით
გადაადგილდნენ

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გადავადგილდე
გადაადგილდე
გადაადგილდეს

მრ. – Pl.

გადავაადგილდეთ
გადაადგილდეთ
გადაადგილდნენ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გადავადგილებულვარ
გადაადგილებულხარ
გადაადგილებულა

მრ. – Pl.

გადავადგილებულვართ
გადაადგილებულხართ
გადაადგილებულან

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გადავადგილებულიყავი
გადაადბილებულიყავი
გადაადგილებულიყო

მრ. – Pl.

გადავადგილებულიყავით
გადაადგილებულიყავით
გადაადგილებულიყვნენ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გადავადგილებულიყო
გადაადგილებულიყო
გადაადგილებულიყოს

მრ. – Pl.

გადავადგილებულიყოთ
გადაადგილებულიყოთ
გადაადგილებულიყვნენ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გადაადგილდი
გადაადგილდეს

მრ. – Pl.

გადავადგილდეთ
გადაადგილდით
გადაადგილდნენ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გადაადგილდე
არ გადაადგილდეს

მრ. – Pl.

არ გადავაადგილდეთ
არ გადაადგილდეთ
არ გადაადგილდნენ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გადადგილდება

მრ. – Pl.

ნუ გადავადგილდებით
ნუ გადაადგილდებით
ნუ გადაადგილდებიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs