Conjugation verb არევა in Georgian

to mix
v.t.

Infinitive

არევა

Participle

ამრევი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვურევ
ურევ
ურევს

მრ. – Pl.

ვურევთ
ურევთ
ურევენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვურევდი
ურევდი
ურევდა

მრ. – Pl.

ვურევდით
ურევდით
ურევდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვურევდე
ურევდე
ურევდეს

მრ. – Pl.

ვურევდეთ
აურევდეთ
ურევდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ავურევ
აურევ
აურევს

მრ. – Pl.

ავურევთ
აურევთ
აურევენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ავურევდი
აურევდი
აურევდა

მრ. – Pl.

ავურევდით
აურევდით
აურევდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ავურევდე
აურევდე
აურევდეს

მრ. – Pl.

ავურევდეთ
აურევდეთ
აურევდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ავურიე
აურიე
აურია

მრ. – Pl.

ავურიეთ
აურიეთ
აურიეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ავურიო
აურიო
აურიოს

მრ. – Pl.

ავურიოთ
აურიოთ
აურიონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

ამირევია
აგირევია
აურევია

მრ. – Pl.

აგვირევია
აგირევიათ
აურევიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

ამერია
აგერია
აერია

მრ. – Pl.

აგვერია
აგერიათ
აერიათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

ამერიოს
აგერიოს
აერიოს

მრ. – Pl.

აგვერიოს
აგერიოთ
აერიოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

აურიე
აურიოს

მრ. – Pl.

ავურიოთ
აუირიეთ
აურიონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ აურიო
არ აურიოს

მრ. – Pl.

არ ავურიოთ
არ აურიოთ
არ აურიონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ აურევს

მრ. – Pl.

ნუ ავურევთ
ნუ აურევთ
ნუ აურევენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs