Conjugation verb შეშლა in Georgian

to make a mistake

Infinitive

შეშლა

Participle

შეშლილი

Voice

ვნებითი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

შე
ვნებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

მეშლება
გეშლება
ეშლება

მრ. – Pl.

გვეშლება
გეშლებათ
ეშლებათ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

მეშლებოდა
გეშლებოდა
ეშლებოდა

მრ. – Pl.

გვეშლებოდა
გეშლებოდათ
ეშლებოდათ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

მეშლებოდეს
გეშლებოდეს
ეშლებოდეს

მრ. – Pl.

გვეშლებოდეს
შეეგეშლებოდეთ
ეშლებოდეთ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

შემეშლება
შეგეშლება
შეეშლება

მრ. – Pl.

შეგვეშლება
შეგეშლებათ
შეეშლებათ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

შემეშლებოდა
შეგეშლებოდა
შეეშლებოდა

მრ. – Pl.

შეგვეშლებოდა
შეგეშლებოდათ
შეეშლებოდათ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

შემეშლებოდეს
შეგეშლებოდეს
შეეშლებოდეს

მრ. – Pl.

შეგვეშელბოდეს
შეეგეშლებოდეთ
შეეშლებოდეთ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

შემეშალა
შეგეშალა
შეეშალა

მრ. – Pl.

შეგვეშალა
შეგეშალათ
შეეშალათ

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

შემეშალოს
შეგეშალოს
შეეშალოს

მრ. – Pl.

შეგვეშალოს
შეგეშალოთ
შეეშალოთ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

შემშლია
შეგშლია
შეშლია

მრ. – Pl.

შეგვშლია
შეგშლიათ
შეშლიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

შემშლოდა
შეგშლოდა
შეშლოდა

მრ. – Pl.

შეგვშლოდა
შეგშლოდათ
შეშლოდათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

შემშლოდეს
შეგშლოდეს
შეშლოდეს

მრ. – Pl.

შეგვშლოდეს
შეგშლოდეთ
შეშლოდეთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

შეგეშალოს
შეეშალოს

მრ. – Pl.

შეგვეშალოს
შეგეშალოთ
შეეშალოთ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ შეგეშალოს
არ შეეშალოს

მრ. – Pl.

არ შეგვეშალოს
არ შეგეშალოთ
არ შეეშალოთ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ შეეშლება

მრ. – Pl.

ნუ შეგვეშლება
ნუ შეგეშლებათ
ნუ შეეშლებათ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs