Conjugation verb კოჭლობა in Georgian

to limp
v.i.

Infinitive

კოჭლობა

Participle

Voice

საშუალი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

საშუალი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვკოჭლობ
კოჭლობ
კოჭლობს

მრ. – Pl.

ვკოჭლობთ
კოჭლობთ
კოჭლობენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვკოჭლობდი
კოჭლობდი
კოჭლობდა

მრ. – Pl.

ვკოჭლობდით
კოჭლობდით
კოჭლობდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვკოჭლობდე
კოჭლობდე
კოჭლობდეს

მრ. – Pl.

ვკოჭლობდეთ
იკოჭლებდეთ
კოჭლობდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ვიკოჭლებ
იკოჭლებ
იკოჭლებს

მრ. – Pl.

ვიკოჭლებთ
იკოჭლებთ
იკოჭლებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ვიკოჭლებდი
იკოჭლებდი
იკოჭლებდა

მრ. – Pl.

ვიკოჭლებდით
იკოჭლებდით
იკოჭლებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ვიკოჭლებდე
იკოჭლობდე
იკოჭლებდეს

მრ. – Pl.

ვიკოჭლებდეთ
იკოჭლებდეთ
იკოჭლებენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვიკოჭლე
იკოჭლე
იკოჭლა

მრ. – Pl.

ვიკოჭლეთ
იკოჭლეთ
იკოჭლეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვიკოჭლო
იკოჭლო
იკოჭლოს

მრ. – Pl.

ვიკოჭლოთ
იკოჭლოთ
იკოჭლონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მიკოჭლია
გიკოჭლია
უკოჭლია

მრ. – Pl.

გვიკოჭლია
გიკოჭლიათ
უკოჭლიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მეკოჭლა
გეკოჭლა
ეკოჭლა

მრ. – Pl.

გვეკოჭლა
გეკოჭლათ
ეკოჭლათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მეკოჭლოს
გეკოჭლოს
ეკოჭლოს

მრ. – Pl.

გვეკოჭლოს
გეკოჭლოთ
ეკოჭლოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

იკოჭლე
იკოჭლოს

მრ. – Pl.

ვიკოჭლოთ
იკოჭლეთ
იკოჭლონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ იკოჭლო
არ იკოჭლოს

მრ. – Pl.

არ ვიკოჭლოთ
არ იკოჭლოთ
არ იკოჭლონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ იკოჭლებს

მრ. – Pl.

ნუ ვიკოჭლებთ
ნუ იკოჭლებთ
ნუ იკოჭლებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs