Conjugation verb მოტყუება in Georgian

to lie
v.i.

Infinitive

მოტყუება

Participle

მომტყუებელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

ვატყუებ
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვატყუებ
ატყუებ
ატყუებს

მრ. – Pl.

ვატყუებთ
ატყუებთ
ატყუებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვატყუებდი
ატყუებდი
ატყუებდა

მრ. – Pl.

ვატყუებდით
ატყუებდით
ატყუებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვატყუებდე
ატყუებდე
ატყუებდეს

მრ. – Pl.

ვატყუებდეთ
მოატყუებდეთ
ატყუებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

მოვატყუებ
მოატყუებ
მოატყუებს

მრ. – Pl.

მოვატყუებთ
მოატყუებთ
მოატყუებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

მოვატყუებდი
მოატყუებდი
მოატყუებდა

მრ. – Pl.

მოვატყუებდით
მოატყუებდით
მოატყუებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

მოვატყუებდე
მოატყუებდე
მოატყუებდეს

მრ. – Pl.

მოვატყუებდეთ
მოატყუებდეთ
მოატყუებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

მოვატყუე
მოატყუე
მოატყუა

მრ. – Pl.

მოვატყუეთ
მოატყუეთ
მოატყუეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

მოვატყუო
მოატყუო
მოატყუოს

მრ. – Pl.

მოვატყუოთ
მოატყუოთ
მოატყუონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მომიტყუებია
მოგიტყუებია
მოუტყუებია

მრ. – Pl.

მოგვიტყუებია
მოგიტყუებიათ
მოუტყუებიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მომეტყუებინა
მოგეტყუებინა
მოეტყუებინა

მრ. – Pl.

მოგვეტყუებინა
მოგეტყუებინათ
მოეტყუებინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მომეტყუებინოს
მოგეტყუებინოს
მოეტყუებინოს

მრ. – Pl.

მოგვეტყუებინოს
მოგეტყუებინოთ
მოეტყუებინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

მოატყუე
მოატყუოს

მრ. – Pl.

მოვატყუოთ
მოატყუეთ
მოატყუონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ მოატყუო
არ მოატყუოს

მრ. – Pl.

არ მოვატყუოთ
არ მოატყუოთ
არ მოატყუონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ მოატყუებს

მრ. – Pl.

ნუ მოვატყუებთ
ნუ მოატყუებთ
ნუ მოატყუებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs