Conjugation verb წოლა in Georgian

to lie
v.i.

Infinitive

წოლა

Participle

მწოლარე

Voice

ვნებითი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

ვნებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვწევარ
წევხარ
წევს

მრ. – Pl.

ვწევართ
წევხართ
წვანან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

იწვებოდეთ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ვიწვები
იწვები
იწვება

მრ. – Pl.

ვიწვებით
იწვებით
იწვებიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ვიწვებოდი
იწვებოდი
იწვებოდა

მრ. – Pl.

ვიწვებოდით
იწვებოდით
იწვებოდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ვიწვებოდე
იწვებოდე
იწვებოდეს

მრ. – Pl.

ვიწვებოდეთ
იწვებოდეთ
იწვებოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვიწექი
იწექი
იწვა

მრ. – Pl.

ვიწექით
იწექით
იწვნენ

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვიწვე
იწვე
იწვეს

მრ. – Pl.

ვიწვეთ
იწვეთ
იწვნენ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

ვწოლილვარ
წოლილხარ
წოლილა

მრ. – Pl.

ვწოლილვართ
წოლილხართ
წოლილან

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

ვწოლილიყავი
წოლილიყავი
წოლილიყო

მრ. – Pl.

ვწოლილიყავით
წოლილიყავით
წოლილიყვნენ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

ვწოლილიყო
წოლილიყო
წოლილიყოს

მრ. – Pl.

ვწოლილიყოთ
წოლილიყოთ
წოლილიყვნენ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

იწვე
იწვეს

მრ. – Pl.

ვიწვეთ
იწვეთ
იწვნენ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ იწვე
არ იწვეს

მრ. – Pl.

არ ვიწვეთ
არ იწვეთ
არ იწვნენ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ იწვება

მრ. – Pl.

ნუ ვიწვებით
ნუ იწვებით
ნუ იწვებიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs