My account

Conjugation verb მოატყუება in Georgian

მოატყუება

Infitinve

მო

Preverb in the II Series​

to lie

English translate

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვიტყუები
იტყუები
იტყუება

მრ. – Pl.

ვიტყუებით
იტყუებით
იტყუებიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვიტყუებოდი
იტყუებოდი
იტყუებოდა

მრ. – Pl.

ვიტყუებოდით
იტყუებოდით
იტყუებოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვიტყუებოდე
იტყუებოდე
იტყუებოდეს

მრ. – Pl.

ვიტყუებოდეთ
იტყუებოდეთ
იტყუეობდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

მოვიტყუები
მოიტყუები
მოიტყუება

მრ. – Pl.

მოვიტყუებით
მოიტყუებით
მოიტყუებიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

მოვიტყუებოდი
მოიტყუებოდი
მოიტყუებოდა

მრ. – Pl.

მოვიტყუებოდით
მოიტყუებოდით
მოიტყუეობდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

მოვიტყუებოდე
მოიტყუებოდე
მოიტყუებოდეს

მრ. – Pl.

მოვიტყუებოდეთ
მოიტყუებოდეთ
მოიტყუებოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

მოვიტყუე
მოიტყუე
მოიტყუა

მრ. – Pl.

მოვიტყუეთ
მოიტყუეთ
მოიტყუეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

მოვიტყუო
მოიტყუო
მოიტყუოს

მრ. – Pl.

მოვიტყუოთ
მოიტყუოთ
მოიტყუონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

მოიტყუე
მოიტყუოს

მრ. – Pl.

მოვიტყუოთ
მოიტყუეთ
მოიტყუონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ მოიტყუო
არ მოიტყუოს

მრ. – Pl.

არ მოვიტყუოთ
არ მოიტყუოთ
არ მოიტყუონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ მოიტყუება

მრ. – Pl.

ნუ მოვიტყუებით
ნუ მოიტყუებით
ნუ მოიტყუებიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Exemple of use

მტყუანი

Participle

ვნებითი

Voice

გარდაუვალი

Transitiviy

Conjugate other verbs