Conjugation verb მოტყუება in Georgian

to lie
v.i.

Infinitive

მოტყუება

Participle

მოტყუებული

Voice

ვნებითი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

მო
ვნებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვტყუვდები
ტყუვდები
ტყუვდება

მრ. – Pl.

ვტყუვდებით
ტყუვდებით
ტყუვდებიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვტყუვდებოდი
ტყუვდებოდი
ტყუვდებოდა

მრ. – Pl.

ვტყუვდებოდით
ტყუვდებოდით
ტყუვდებოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვტყუვდებოდე
ტყუვდებოდე
ტყუვდებოდეს

მრ. – Pl.

ვტყუვდებოდეთ
ტყუვდებოდეთ
ტყუვდებოდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

მოვტყუვდები
მოტყუვდები
მოტყუვდებოდეს

მრ. – Pl.

მოვტყუვდებით
მოტყუვდებით
მოტყუვდებიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

მოვტყუვდებოდი
მოტყუვდებოდი
მოტყუვდებოდა

მრ. – Pl.

მოვტყუვდებოდით
მოტყუვდებოდით
მოტყუვდებოდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

მოვტყუვდებოდე
მოტყუვდებოდე
მოტყუვდებოდეს

მრ. – Pl.

მოვტყუვდებოდეთ
მოტყუვდებოდეთ
ტყუვდებოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

მოვტყუვდი
მოტყუვდი
მოტყუვდა

მრ. – Pl.

მოვტყუვდით
მოტყუვდით
მოტყუვდნენ

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

მოვტყუვდე
მოტყუვდე
მოტყუვდეს

მრ. – Pl.

მოვტყუვდეთ
მოტყუვდეთ
მოტყუვდნენ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მოვტყუებულვარ
მოტყუებულხარ
მოტყუებულა

მრ. – Pl.

მოვტყუებულვართ
მოტყუებულხართ
მოტყუებულან

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მოვტყუებულიყავი
მოტყუებულიყავი
მოტყუებულიყო

მრ. – Pl.

მოვტყუებულვართ
მოტყუებულხართ
მოტყუებულიყვნენ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მოვტყუებულიყო
მოტყუებულიყო
მოტყუებულიყოს

მრ. – Pl.

მოვტყუებულიყოთ
მოტყუებულიყოთ
მოტყუებულიყვნენ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

მოტყუვდი
მოტყუვდეს

მრ. – Pl.

მოვტყუვდეთ
მოტყუვდით
მოტყუვდნენ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ მოტყუვდე
არ მოტყუვდეს

მრ. – Pl.

არ მოვტყუვდეთ
არ მოტყუვდეთ
არ მოტყუვდნენ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ მოტყუვდება

მრ. – Pl.

ნუ მოვტყუვდებით
ნუ მოტყუვდებით
ნუ მოტყუვდებიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs