Conjugation verb გაცინება in Georgian

to laugh
v.i.

Infinitive

გაცინება

Participle

მცინარი

Voice

საშუალი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

საშუალი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვიცინი
იცინი
იცინის

მრ. – Pl.

ვიცინით
იცინით
იცინიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვიცინოდი
იცინოდი
იცინოდა

მრ. – Pl.

ვიცინოდით
იცინოდით
იცინოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვიცინოდე
იცინოდე
იცინოდეს

მრ. – Pl.

ვიცინოდეთ
გაიცინებდეთ
იცინოდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავიცინებ
გაიცინებ
გაიცინებს

მრ. – Pl.

გავიცინებთ
გაიცინებთ
გაიცინებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავიცინებდი
გაიცინებდი
გაიცინებდა

მრ. – Pl.

გავიცინებდით
გაიცინებდით
გაიცინებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავიცინებდე
გაიცინებდე
გაიცინებდეს

მრ. – Pl.

გავიცინებდეთ
გაიცინებდეთ
გაიცინებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავიცინე
გაიცინე
გაიცინა

მრ. – Pl.

გავიცინეთ
გაიცინეთ
გაიცინეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავიცინო
გაიცინო
გაიცინოს

მრ. – Pl.

გავიცინოთ
გაიცინოთ
გაიცინონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამიცინია
გაგიცინია
გაუცინია

მრ. – Pl.

გაგვიცინია
გაგიციანთ
გაუცინიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამეცინა
გაგეცინა
გაეცინა

მრ. – Pl.

გაგვეცინა
გაგეცინათ
გაეცინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამეცინოს
გაგეცინოს
გაეცინოს

მრ. – Pl.

გაგვეცინოს
გაგეცინოთ
გაეცინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გაიცინე
გაიცინოს

მრ. – Pl.

გავიცინოთ
გაიცინეთ
გაიცინონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გაიცინო
არ გაიცინოს

მრ. – Pl.

არ გავიცინოთ
არ გაიცინოთ
არ გაიცინონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გაიცინებს

მრ. – Pl.

ნუ გავიცინებთ
ნუ გაიცინებთ
ნუ გაიცინებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs