Conjugation verb დაცინვა in Georgian

to laugh
v.i.

Infinitive

დაცინვა

Participle

დამცინარი/დამცინავი

Voice

საშუალი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

და
საშუალი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

დავცინი
დასცინი
დასცინის

მრ. – Pl.

დავცინით
დასცინით
დასცინიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

დავიცინოდი
დასცინოდი
დასცინოდა

მრ. – Pl.

დავცინოდით
დასცინოდით
დასცინოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

დავციდნოდე
დასცინოდე
დასცინოდეს

მრ. – Pl.

დავცინოდეთ
დასცინებდეთ
დასცონოდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

დავცინებ
დასცინებ
დასცინებს

მრ. – Pl.

დავცინებთ
დასცინებთ
დასცინებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

დავიცინებდი
დასცინებდი
დასცინებდა

მრ. – Pl.

დავცინებდით
დასცინებდით
დასცინებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

დავცინებდე
დასცინებდე
დასცინებდეს

მრ. – Pl.

დავცინებდეთ
დასცინებდეთ
დასცინებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

დავცინე
დასცინე
დასცინა

მრ. – Pl.

დავცინეთ
დასცინეთ
დასცინეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

დავცინო
დასცინო
დასცინოს

მრ. – Pl.

დავცინოთ
დასცინოთ
დასცინონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

დამიცინია
დაგიცინია
დაუცინია

მრ. – Pl.

დაგვიცინია
დაგიცინიათ
დაუცინიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

დამეცინა
დაგეცინა
დაეცინა

მრ. – Pl.

დაგვეცინა
დაგეცინათ
დაეცინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

დამეცინოს
დაგეცინოს
დაეცინოს

მრ. – Pl.

დაგვეცინოს
დაგეცინოთ
დაეცინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

დასცინე
დასცინოს

მრ. – Pl.

დავცინოთ
დასცინეთ
დასცინონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ დასცინო
არ დასცინოს

მრ. – Pl.

არ დავცინოთ
არ დასცინოთ
არ დასცინონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ დასცინებს

მრ. – Pl.

ნუ დავცინებთ
ნუ დასცინებთ
ნუ დასცინებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs