Conjugation verb მოკვლა in Georgian

to kill
v.t.

Infinitive

მოკვლა

Participle

მკვლელი/

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდმავალი

Preverb

მო
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვკლავ
კლავ
კლავს

მრ. – Pl.

ვკლავთ
კლავთ
კლავენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვკალვდი
კლავდი
კლავდა

მრ. – Pl.

ვკლავდით
კლავდით
კალვდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვკალვდე
კლავდე
კლავდეს

მრ. – Pl.

ვკალვდეთ
მოკლავდეთ
კლავდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

მოვკლავ
მოკლავ
მოკლავს

მრ. – Pl.

მოვკლავთ
მოკლავთ
მოკლავენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

მოვკლავდი
მოკლავდი
მოკლავდა

მრ. – Pl.

მოვკლავდით
მოკლავდით
მოკლავდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

მოვკლავდე
მოკლავდე
მოკლავდეს

მრ. – Pl.

მოვკლავდეთ
მოკლავდეთ
მოკლავდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

მოვკალი
მოკალი
მოკლა

მრ. – Pl.

მოვკალით
მოკალით
მოკლეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

მოვკლა
მოკლა
მოკლას

მრ. – Pl.

მოვკლათ
მოკლათ
მოკლან

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მომიკლავს
მოგიკლავს
მოუკლავს

მრ. – Pl.

მოგვიკლავს
მოგიკლავთ
მოუკლავთ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მომეკლა
მოგეკლა
მოეკლა

მრ. – Pl.

მოგვეკლა
მოგეკლათ
მოეკლათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მომეკლას
მოგეკლას
მოეკლას

მრ. – Pl.

მოგვეკლას
მოგეკლათ
მოეკლათ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

მოკალი
მოკლას

მრ. – Pl.

მოვკლათ
მოკალით
მოკლან

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ მოკლა
არ მოკლას

მრ. – Pl.

არ მოვკლათ
არ მოკლათ
არ მოკლან

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ მოკლავს

მრ. – Pl.

ნუ მოვკლავთ
ნუ მოკლავთ
ნუ მოკლავენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs