Conjugation verb დაინფიცირება in Georgian

to infect
v.t.

Infinitive

დაინფიცირება

Participle

დამაინფიცირებელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

და
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვაინფიცირებ
აინფიცირებ
აინფიცირებს

მრ. – Pl.

ვაინფიცირებთ
აინფიცირებთ
აინფიცირებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვაინფიცირებდი
აინფიცირებდი
აინფიცირებდა

მრ. – Pl.

ვაინფიცირებდით
აინფიცირებდით
აინფიცირებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვაინფიცირებდე
აინფიცირებდე
აინფიცირებდეს

მრ. – Pl.

ვაინფიცირებდეთ
დააინფიცირებდეთ
აინფიცირებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

დავაინფიცირებ
დააინფიცირებ
დააინფიცირებს

მრ. – Pl.

დავაინფიცირებთ
დააინფიცირებთ
დააინფიცირებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

დავაინფიცირებდი
დააინფიცირებდი
დააინფიცირებდა

მრ. – Pl.

დავაინფიცირებდით
დააინფიცირებდით
დააინფიცირებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

დავაინფიცირებდე
დააინფიცირებდე
დააინფიცირებდეს

მრ. – Pl.

დავაინფიცირებდეთ
დააინფიცირებდეთ
დააინფიცირებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

დავაინფიცირე
დააინფიცირე
დააინფიცირა

მრ. – Pl.

დავაინფიცირეთ
დააინფიცირეთ
დააინფიცირეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

დავაინფიცირო
დააინფიცირო
დააინფიციროს

მრ. – Pl.

დავაინფიციროთ
დააინფიციროთ
დააინფიცირონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

დამიინფიცირებია
დაგიინფიცირებია
დაუინფიცირებია

მრ. – Pl.

დაგვიინფიცირებია
დაგიინფიცირებიათ
დაუინფიცირებიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

დამეინფიცირებინა
დაგეინფიცირებინა
დაეინფიცირებინა

მრ. – Pl.

დაგვეინფიცირებინა
დაგეინფიცირებინათ
დაეინფიცირებინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

დამეინფიცირებინოს
დაგეინფიცირებინოს
დაეინფიცირებინოს

მრ. – Pl.

დაგვეინფიცირებინოს
დაგეინფიცირებინოთ
დაეინფიცირებინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

დააინფიცირე
დააინფიციროს

მრ. – Pl.

დავაინფიციროთ
დააინფიცირეთ
დაინფიცირონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ დააინფიცირო
არ დააინფიციროს

მრ. – Pl.

არ დავაინფიციროთ
არ დააინფიციროთ
არ დააინფიცირონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ დააინფიცირებს

მრ. – Pl.

ნუ დავაინფიცირებთ
ნუ დააინფიცირებთ
ნუ დააინფიცირებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs