Conjugation verb დაწესება in Georgian

to impose
v.t.

Infinitive

დაწესება

Participle

დამწესებელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვაწესებ
აწესებ
აწესებს

მრ. – Pl.

ვაწესებთ
აწესებთ
აწესებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვაწესებდი
აწესებდი
აწესებდა

მრ. – Pl.

ვაწესებდი
აწესებდით
აწესებდით

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვაწესებდე
აწესებდე
აწესებდეს

მრ. – Pl.

ვაწესებდეთ
დააწესებდეთ
აწესებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

დავაწესებ
დააწესებ
დააწესებს

მრ. – Pl.

დავაწესებთ
დააწესებთ
დააწესებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

დავაწესებდი
დააწესებდი
დააწესებდა

მრ. – Pl.

დავაწესებდით
დააწესებდით
დააწესებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

დავაწესებდე
დააწესებდე
დააწესებდეს

მრ. – Pl.

დავაწესებდეთ
დააწესებდეთ
დააწესებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

დავაწესე
დააწესე
დააწესა

მრ. – Pl.

დავაწესეთ
დააწესეთ
დააწესეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

დავაწესო
დააწესო
დააწესოს

მრ. – Pl.

დავაწესოთ
დააწესოთ
დააწესონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

დამიწესებია
დაგიწესებია
დაუწესებია

მრ. – Pl.

დაგვიწესებია
დაგიწესებიათ
დაუწესებიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

დამეწესებინა
დაგეწესებინა
დაეწესებინა

მრ. – Pl.

დაგვეწესებინა
დაგეწესებინათ
დაეწესებინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

დამეწესებინოს
დაგეწესებინოს
დაეწესებინოს

მრ. – Pl.

დაგვეწესებინოს
დაგეწესებინოთ
დაეწესებინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

დააწესე
დააწესოს

მრ. – Pl.

დავაწესოთ
დააწესეთ
დააწესონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ დააწესო
არ დააწესოს

მრ. – Pl.

არ დავაწესოთ
არ დააწესოთ
არ დააწესონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ დააწესებს

მრ. – Pl.

ნუ დავაწესებთ
ნუ დააწესებთ
ნუ დააწესებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs