Conjugation verb მიბაძვა in Georgian

to imitate
v.t.

Infinitive

მიბაძვა

Participle

მბაძველი/მიმბაძავი

Voice

საშუალი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

მი
საშუალი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვბაძავ
ჰბაძავ
ჰბაძავს

მრ. – Pl.

ვბაძავთ
ჰბაძავთ
ჰბაძავენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვბაძავდი
ჰბაძავდი
ჰბაძავდა

მრ. – Pl.

ვბაძავდით
ჰბაძავდით
ჰბაძავდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვბაძავდე
ჰბაძავდე
ჰბაძავდეს

მრ. – Pl.

ვბაძავდეთ
მიჰბაძავდეთ
ჰბაძავდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

მივბაძავ
მიჰბაძავ
მიჰბაძავს

მრ. – Pl.

მივბაძავთ
მიჰბაძავთ
მიჰბაძავენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

მივბაძავდი
მიჰბაძავდი
მიჰბაძავდა

მრ. – Pl.

მივბაძავდით
მიჰბაძავდით
მიჰბაძავდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

მივბაძავდე
მიჰბაძავდე
მიჰბაძავდეს

მრ. – Pl.

მივბაძავდეთ
მიჰბაძავდეთ
მიჰბაძავდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

მივბაძე
მიჰბაძე
მიჰბაძა

მრ. – Pl.

მივბაძეთ
მიჰბაძეთ
მიჰბაძეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

მივბაძო
მიჰბაძო
მიჰბაძოს

მრ. – Pl.

მივბაძოთ
მიჰბაძოთ
მიჰბაძონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მიმიბაძავს
მიგიბაძავს
მიუბაძავს

მრ. – Pl.

მიგვიბაძავს
მიგიბაძავთ
მიუბაძავთ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მიმებაძა
მიგებაძა
მიებაძა

მრ. – Pl.

მიგვებაძა
მიგებაძათ
მიებაძათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მიმებაძოს
მიგებაძოს
მიებაძოს

მრ. – Pl.

მიგვებაძოს
მიგებაძოთ
მიებაძოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

მიჰბაძე
მიჰბაძოს

მრ. – Pl.

მივბაძოთ
მიჰბაძეთ
მიჰბაძონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ მიჰბაძო
არ მიჰბაძოს

მრ. – Pl.

არ მივბაძოთ
არ მიჰბაძოთ
არ მიჰბაძონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ მიჰბაძავს

მრ. – Pl.

ნუ მივბაძავთ
ნუ მიჰბაძავთ
ნუ მიჰბაძავენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs