Conjugation verb ტკენა in Georgian

to hurt
v.t.

Infinitive

ტკენა

Participle

მტკენი/მტკენელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვტკენ
სტკენ
სტკენს

მრ. – Pl.

ვტკენთ
სტკენთ
სტკენენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვტკენდი
სტკენდი
სტკენდა

მრ. – Pl.

ვტკენდით
სტკენდით
სტკენდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვტკენდე
სტკენდე
სტკენდეს

მრ. – Pl.

ვტკენდეთ
სტკენდეთ
სტკენდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ვატკენ
ატკენ
ატკენდეს

მრ. – Pl.

ვატკენთ
ატკენთ
ატკენენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ვატკენდი
ატკენდი
ატკენდა

მრ. – Pl.

ვატკენდით
ატკენდით
ატკენდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ვატკენდე
ატკენდე
ატკენდეს

მრ. – Pl.

ვატკენდეთ
ატკენდეთ
სტკენდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვატკინე
ატკინე
ატკინა

მრ. – Pl.

ვატკინეთ
ატკინეთ
ატკინეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვატკინო
ატკინო
ატკინოს

მრ. – Pl.

ვატკინოთ
ატკინოთ
ატკინონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მიტკენია
გიტკენია
უტკენია

მრ. – Pl.

გვიტკენია
გიტკენიათ
უტკეინიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მეტკინა
გეტკინა
ეტკინა

მრ. – Pl.

გვიტკენია
გიტკენიათ
ეტკინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მეტკინოს
გეტკინოს
ეტკინოს

მრ. – Pl.

გვეტკინოს
გეტკინოთ
ეტკინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

ატკინე
ატკინოს

მრ. – Pl.

ვატკინოთ
ატკინეთ
ატკინონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ ატკინო
არ ატკინოს

მრ. – Pl.

არ ვატკინოთ
არ ატკინოთ
არ ატკინონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ ატკენს

მრ. – Pl.

ნუ ვატკენთ
ნუ ატკენთ
ნუ ატკენენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs