Conjugation verb ქონა in Georgian

to have
v.t.i.

Infinitive

ქონა

Participle

მქონე/მქონებელი

Voice

მწკრივში მონაცვლე

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

მწკრივში მონაცვლე

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

მაქვს
გაქვს
აქვს

მრ. – Pl.

გვაქვს
გაქვთ
აქვთ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

მქონდა
გქონდა
ჰქონდა

მრ. – Pl.

გვქონდა
გქონდათ
ჰქონდათ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

მქონდეს
გქონდეს
ჰქონდეს

მრ. – Pl.

გვქონდეს
გექნებოდეთ
ჰქონდეთ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

მექნება
გექნება
ექნება

მრ. – Pl.

გვექნება
გექნებათ
ექნებათ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

მექნებოდა
გექნებოდა
ექნებოდა

მრ. – Pl.

გვექნებოდა
გექნებოდათ
ექნებოდათ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

მექნებოდეს
გექნებოდეს
ექნებოდეს

მრ. – Pl.

გვექნებოდეს
გექნებოდეთ
ექნებოდეთ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მქონია
გქონია
ჰქონია

მრ. – Pl.

გვქონია
გქონიათ
ჰქონიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მქონოდა
გქონოდა
ჰქონოდა

მრ. – Pl.

გვქონოდა
გქონოდათ
ჰქონოდათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მქონოდეს
გქონოდეს
ჰქონოდეს

მრ. – Pl.

გვქონოდეს
გქონოდეთ
ჰქონოდეთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გქონდეს
ჰქონდეს

მრ. – Pl.

გვქონდეს
გქონდეთ
ჰქონდეთ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გქონდეს
არ ჰქონდეს

მრ. – Pl.

არ გვქონდეს
არ გქონდეთ
არ ჰქონდეთ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ ექნება

მრ. – Pl.

ნუ გვექნება
ნუ გექნებათ
ნუ ექნებათ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs