Conjugation verb ვახშმობა in Georgian

to have supper
v.i.

Infinitive

ვახშმობა

Participle

Voice

საშუალი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

საშუალი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვვახშმობ
ვახშმობ
ვახშმობს

მრ. – Pl.

ვვახშმობთ
ვახშმობთ
ვახშმობენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვვახშმობდი
ვახშმობდი
ვახშმობდა

მრ. – Pl.

ვვახშმობდით
ვახშმობდით
ვახშმობდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვვაშმობდე
ვახშმობდე
ვახშნობდეს

მრ. – Pl.

ვვახშმობდეთ
ივახშმებდეთ
ვახშმობდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ვივახშმებ
ივახშმებ
ივახშმებს

მრ. – Pl.

ვივახშმებთ
ივახშმებთ
ივახშმებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ვივახშმებდი
ივახშმებდი
ივახშმებდა

მრ. – Pl.

ვივახშმებდით
ივახშმებდით
ივახშმებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ვივახშმებდე
ივახშმებდე
ივახშმებდეს

მრ. – Pl.

ვივახშმებდეთ
ივახშმებდეთ
ივაშმებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვივახშმე
ივახშმე
ივახშმა

მრ. – Pl.

ვივახშმეთ
ივახშმეთ
ივახშმეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვივახშმო
ივახშმო
ივახშმოს

მრ. – Pl.

ვივახშმოთ
ივახშმოთ
ივახშმონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მივახშმია
გივახშმია
უვაშმია

მრ. – Pl.

გვივახშმია
გივახშმიათ
უვახშმიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მევახშმა
გევხაშმა
ევახშმა

მრ. – Pl.

გვევახშმა
გევახშმა
ევახშმათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მევახშმოს
გევახშმოს
ევახშმოს

მრ. – Pl.

გვევახშმოს
გევახშმოთ
ევახშმოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

ივახშმე
ივახშმოს

მრ. – Pl.

ვივახშმოთ
ივახშმეთ
ივახშმონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ ივახშმო
არ ივახშმოს

მრ. – Pl.

არ ვივახშმოთ
არ ივახშმოთ
არ ივახშმონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ ივახშმებს

მრ. – Pl.

ნუ ვივახშმებთ
ნუ ივახშმეთ
ნუ ივახშმებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs