Conjugation verb საუზმობა in Georgian

to have breakfast
v.i.

Infinitive

საუზმობა

Participle

მოსაუზმე

Voice

საშუალი

Transitivity

გარდუვალი

Preverb

საშუალი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვსაუზმობ
საუზმობ
საუზმობს

მრ. – Pl.

ვსაუზმობთ
საუზმობთ
საუზმობენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვსაუზმობდი
საუზმობდი
საუზმობდა

მრ. – Pl.

ვსაუზმობდით
საუზმობდით
საუზმობდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვსაუზმობდე
საუზმობდე
საუზმობდეს

მრ. – Pl.

ვსაუზმობდეთ
ისაუზმებდეთ
საუზმობდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ვისაუზმებ
ისაუზმებ
ისაუზმებს

მრ. – Pl.

ვისაუზმებთ
ისაუზმებთ
ისაუზმებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ვისაუზმებდი
ისაუზმებდი
ისაუზმებდა

მრ. – Pl.

ვისაუზმებდით
ისაუზმებდით
ისაუზმებდით

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ვისაუზმებდე
ისაუზმებდე
ისაუზმებდეს

მრ. – Pl.

ვისაუზმებდეთ
ისაუზმებდეთ
ისაუზმებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვისაუზმე
ისაუზმე
ისაუზმეს

მრ. – Pl.

ვისაუზმეთ
ისაუზმეთ
ისაუზმეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვისაუზმო
ისაუზმო
ისაუზმოს

მრ. – Pl.

ვისაუზმოთ
ისაუზმოთ
ისაუზმონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მისაუზმია
გისაუზმია
უსაუზმია

მრ. – Pl.

გვისაუზმია
გისაუზმიათ
უსაუზმიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მესაუზმა
გესაუზმა
ესაუზმა

მრ. – Pl.

გვესაუზმა
გესაუზმათ
ესაუზმათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მესაუზმოს
გესაუზმოს
ესაუზმოს

მრ. – Pl.

გვესაუზმოს
გესაუზმოთ
ესაუზმოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

ისაუზმე
ისაუზმოს

მრ. – Pl.

ვისაუზმოთ
ისაუზმეთ
ისაუზმონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ ისაუზმო
არ ისაუზმოს

მრ. – Pl.

არ ვისაუზმოთ
არ ისაუზმოთ
არ ისაუზმონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ ისაუზმებს

მრ. – Pl.

ნუ ვისაუზმებთ
ნუ ისაუზმებთ
ნუ ისაუზმებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs