Conjugation verb დი/ვალ/ვედ/სულ in Georgian

to go
v.i.

Infinitive

დი/ვალ/ვედ/სულ

Participle

მიმავალი

Voice

მწკრივში მონაცვლე

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

მი
მწკრივში მონაცვლე

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

მივდივარ
მიდიხარ
მიდის

მრ. – Pl.

მივდივართ
მიდიხართ
მიდიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

მივდიოდი
მიდიოდი
მივდიოდა

მრ. – Pl.

მივდიოდით
მიდიოდით
მიდიოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

მივდიოდე
მიდიოდე
მივდიოდეს

მრ. – Pl.

მივდიოდეთ
წახვიდოდეთ
მდიოდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

წავალ
წახვალ
წავა

მრ. – Pl.

წავალთ
წახვალთ
წავლენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

წავიდოდი
წახვიდოდი
წავიდოდა

მრ. – Pl.

წავიდოთით
წახვიდოდით
წავიდოდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

წავიდოდე
წახვიდოდე
წავიდოდეს

მრ. – Pl.

წავიდოდეთ
წახვიდოდეთ
წავიდოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

წავედი
წახვედი
წავიდა

მრ. – Pl.

წავედით
წახვედით
წავიდნენ

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

წავიდე
წახვიდე
წავიდეს

მრ. – Pl.

წავიდეთ
წახვიდეთ
წავიდნენ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

წავსულვარ
წასულხარ
წასულა

მრ. – Pl.

წავსულვართ
წასულხართ
წასულან

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

წავსულიყავი
წასულიყავი
წასულიყო

მრ. – Pl.

წავსულიყავით
წასულიყავით
წასულიყვნენ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

წავსულიყო
წასულიყო
წასულიყოს

მრ. – Pl.

წავსულიყოთ
წასულიყოთ
წასულიყვნენ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

წადი
წავიდეს

მრ. – Pl.

წავიდეთ
წადით
წავიდნენ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ წახვიდე
არ წავიდეს

მრ. – Pl.

არ წავიდეთ
არ წახვიდეთ
არ წავიდნენ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ წავა

მრ. – Pl.

ნუ წავალთ
ნუ წახვალთ
ნუ წავლენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs