Conjugation verb მიცემა in Georgian

to give
v.t.

Infinitive

მიცემა

Participle

მიმცემი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მი
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვაძლევ
აძლევ
აძლევს

მრ. – Pl.

ვაძლევთ
აძლევთ
აძლევენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვაძლევდი
აძლევდი
აძლევდა

მრ. – Pl.

ვაძლევდით
აძლევდით
აძლევდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვაძლევდე
აძლევდე
აძლევდეს

მრ. – Pl.

ვაძლევდეთ
მისცემდეთ
აძლევდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

მივცემ
მისცემ
მისცემს

მრ. – Pl.

მივცემთ
მისცემთ
მისცემენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

მივცემდი
მისცემდი
მისცემდა

მრ. – Pl.

მივცემდით
მისცემით
მისცემდენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

მივცემდე
მისცემდე
მისცემდეს

მრ. – Pl.

მივცემდეთ
მისცემდეთ
მისცემდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

მივეცი
მიეცი
მისცა

მრ. – Pl.

მივეცით
მიეცით
მისცეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

მივცე
მისცე
მისცეს

მრ. – Pl.

მივცეთ
მისცეთ
მისცენ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მიმიცია
მიგიცია
მიუცია

მრ. – Pl.

მიგვიცია
მიგიციათ
მიუციათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მიმეცა
მიგეცა
მიეცა

მრ. – Pl.

მიგვეცა
მიგეცათ
მიეცათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მიმეცეს
მიგეცეს
მიეცეს

მრ. – Pl.

მიგვეცეს
მიგეცეთ
მიეცეთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

მისცე
მისცეს

მრ. – Pl.

მივცეთ
მისცეთ
მისცენ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ მისცე
არ მისცეს

მრ. – Pl.

არ მივცეთ
არ მისცეთ
არ მისცენ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ მისცემს

მრ. – Pl.

ნუ მივცემთ
ნუ მისცემთ
ნუ მისცემენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs