Conjugation verb მიღება in Georgian

to get
v.t.

Infinitive

მიღება

Participle

მიმღები

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მი
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვიღებ
იღებ
იღებს

მრ. – Pl.

ვიღებთ
იღებთ
იღებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვიღებდი
იღებდი
იღებდა

მრ. – Pl.

ვიღებდით
იღებდით
იღებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვიღებდე
იღებდე
იღებდეს

მრ. – Pl.

ვიღებდეთ
იღებდეთ
იღებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

მივიღებ
მიიღებ
მიიღებდეს

მრ. – Pl.

მივიღებთ
მიიღებთ
მიიღებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

მივიღებდი
მიიღებდი
მივიღებდა

მრ. – Pl.

მივიღებდით
მიიღებდით
მიიღებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

მივიღებდე
მიიღებდე
მიიღებდეს

მრ. – Pl.

მივიღებდეთ
მიიღებდეთ
იღებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

მივიღე
მიიღე
მიიღეს

მრ. – Pl.

მივიღეთ
მიიღეთ
მიიღეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

მივიღო
მიიღო
მიიღოს

მრ. – Pl.

მივიღოთ
მიიღოთ
მიიღონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მიმიღია
მიგიღია
მიუღია

მრ. – Pl.

მიგვიღია
მიგიღიათ
მიუღიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მიმეღო
მიგეღო
მიეღო

მრ. – Pl.

მიგვიღია
მიგიღიათ
მიეღოთ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მიმეღოს
მიგეღოს
მიეღოს

მრ. – Pl.

მიგვეღოს
მიგეღოთ
მიეღოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

მიიღე
მიიღოს

მრ. – Pl.

მივიღოთ
მიიღეთ
მიიღონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ მიიღო
არ მიიღოს

მრ. – Pl.

არ მივიღოთ
არ მიიღოთ
არ მიიღონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ მიიღებს

მრ. – Pl.

ნუ მივიღებთ
ნუ მიიღებთ
ნუ მიიღებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs