Conjugation verb დაღლა in Georgian

to get tired

Infinitive

დაღლა

Participle

დაღლილი

Voice

ვნებითი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

ვნებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვიღლები
იღლები
იღლება

მრ. – Pl.

ვიღლებით
იღლებით
იღლებიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვიღლებოდი
იღლებოდი
იღლებოდა

მრ. – Pl.

ვიღლებოდით
იღლებოდით
იღლებოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვიღლებოდე
იღლებოდე
იღლებოდეს

მრ. – Pl.

ვიღლებოდეთ
დაიღლებოდეთ
იღლებოდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

დავიღლები
დაიღლები
დაიღლება

მრ. – Pl.

დავიღლებით
დაიღლებით
დაიღლებიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

დავიღლებოდი
დაიღლებოდი
დაიღლებოდა

მრ. – Pl.

დავიღლებოდით
დაიღლებოდით
დაიღლებოდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

დავიღლებოდე
დაიღლებოდე
დაიღლებოდეს

მრ. – Pl.

დავიღლებოდეთ
დაიღლებოდეთ
დაიღლებოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

დავიღალე
დაიღალე
დაიღალა

მრ. – Pl.

დავიღალეთ
დაიღალეთ
დაიღალნენ

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

დავიღალო
დაიღალო
დაიღალოს

მრ. – Pl.

დავიღალოთ
დაიღალოთ
დაიღალონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

დავღლილვარ
დაღლილხარ
დაღლილა

მრ. – Pl.

დავღლილვართ
დაღლილხართ
დაღლილან

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

დავღლილიყავი
დაღლილიყავი
დაღლილიყო

მრ. – Pl.

დავღლილიყავით
დაღლილიყავით
დაღლილიყვნენ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

დავღლილიყო
დაღლილიყო
დაღლილიყოს

მრ. – Pl.

დავღლილიყოთ
დაღლილიყოთ
დაღლილიყვნენ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

დაიღალე
დაიღალოს

მრ. – Pl.

დავიღალოთ
დაღალეთ
დაიღალონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ დაიღალო
არ დაიღალოს

მრ. – Pl.

არ დავიღალოთ
არ დაიღალოთ
არ დაიღალონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ დაიღლება

მრ. – Pl.

ნუ დავიღლებით
ნუ დაიღლებით
ნუ დაიღლებიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs