Conjugation verb დაინფიცირება in Georgian

to get infected
v.t.

Infinitive

დაინფიცირება

Participle

დაინფიცირებული

Voice

ვნებითი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

და
ვნებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვინფიცირდები
ინფიცირდები
ინფიცირდება

მრ. – Pl.

ვინფიცირდებით
ინფიქცირდებით
ინფიცირდებიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვინფიცირდებოდი
ინფიცირდებოდი
ინფიცირდებოდა

მრ. – Pl.

ვინფიცირდებოდით
ინფიცირდებოდით
ინფიცირდებოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვინფიცირდებოდე
ინფიცირდებოდე
ინფიცირდებოდეს

მრ. – Pl.

ვინფიცირდებოდეთ
ინფიცირდებოდეთ
ინფიცირდებოდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

დავინფიცირდები
დაინფიცირდები
დაინფიცირდებოდეს

მრ. – Pl.

დავინფიცირდებით
დაინფიცირდებით
დაინფიცირდებიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

დავინფიცირდებოდი
დაინფიცირდებოდი
დაინფიცირდებოდა

მრ. – Pl.

დავინფიცირდებოდით
დაინფიცირდებოდით
დაინფიცირდებოდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

დავინფიცირდებოდე
დაინფიცირდებოდე
დაინფიცირდებოდეს

მრ. – Pl.

დავინფიცირდებოდეთ
დაინფიცირდებოდეთ
ინფიცირდებოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

დავინფიცირდი
დაინფიცირდი
დაინფიცირდა

მრ. – Pl.

დავინფიცირდით
დაინფიცირდით
დაინფიცირდნენ

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

დავინფიცირდე
დაინფიცირდე
დაინფიცირდეს

მრ. – Pl.

დავინფიცირდეთ
დაინფიცირდეთ
დაინფიცირდნენ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

დავინფიცირებულვარ
დაინფიცირებულხარ
დაინფიცირებულა

მრ. – Pl.

დავინფიცირებულვართ
დაინფიცირებულხართ
დაინფიცირებულან

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

დავინფიცირებულიყავი
დაინფიცირებულიყავი
დაინფიცირებულიყო

მრ. – Pl.

დავინფიცირებულვართ
დაინფიცირებულხართ
დაინფიცირებულიყვნენ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

დავინფიცირებულიყო
დაინფიცირებულიყო
დაინფიცირებულიყოს

მრ. – Pl.

დავინფიცირებულიყოთ
დაინფიცირებულიყოთ
დაინფიცირებულიყვნენ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

დაინფიცირდი
დაინფიცირდეს

მრ. – Pl.

დავინფიცირდეთ
დაინფიცირდით
დაინფიცირდნენ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ დაინფიცირდე
არ დაინფიცირდეს

მრ. – Pl.

არ დავინფიცირდეთ
არ დაინფიცირდეთ
არ დაინფიცირდნენ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ დაინფიცირდება

მრ. – Pl.

ნუ დავინფიცირდებით
და დაინფიცირდებით
ნუ დაინფიცირდებიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs