Conjugation verb პატიება in Georgian

to forgive
v.t.

Infinitive

პატიება

Participle

მპატიებელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვაპატიებ
აპატიებ
აპატიებს

მრ. – Pl.

ვაპატიებთ
აპატიებთ
აპატიებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვაპატიებდი
აპატიებდი
აპატიებდა

მრ. – Pl.

ვაპატიებდით
აპატიებდით
აპატიებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვაპატიებდე
აპატიებდე
აპატიებდეს

მრ. – Pl.

ვაპატიებდეთ
აპატიებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვაპატიე
აპატიე
აპატია

მრ. – Pl.

ვაპატიეთ
აპატიეთ
აპატიეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვაპატიო
აპატიო
აპატიოს

მრ. – Pl.

ვაპატიოთ
აპატიოთ
აპატიონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მიპატიებია
გიპატიებია
უპატიებია

მრ. – Pl.

გვიპატიებია
გიპატიებიათ
უპატიებიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მეპატიებინა
გეპატიებინა
ეპატიებინა

მრ. – Pl.

გვეპატიებინა
გეპატიებინათ
ეპატიებინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მეპატიებინოს
გეპატიებინოს
ეპატიებინოს

მრ. – Pl.

გვეპატიებინოს
გეპატიებინოთ
ეპატიებინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

აპატიე
აპატიოს

მრ. – Pl.

ვაპატიოთ
აპატიეთ
აპატიონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ აპატიო
არ აპატიოს

მრ. – Pl.

არ ვაპატიოთ
არ აპატიოთ
არ აპატიონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ აპატიებს

მრ. – Pl.

ნუ ვაპატიებთ
ნუ აპატიებთ
ნუ აპატიებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs