Conjugation verb იძულება in Georgian

to force
v.t.

Infinitive

იძულება

Participle

მაიძულებელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვაიძულებ
აიძულებ
აიძულებს

მრ. – Pl.

ვაიძულებთ
აიძულებთ
აიძულებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვაიძულებდი
აიძულებდი
აიძულებდა

მრ. – Pl.

ვაიძულებდით
აიძულებდით
აიძლებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვაიძულებდე
აიძულებდე
აიძულებდეს

მრ. – Pl.

ვაიძულებდეთ
აიძულებდეთ
აიძულებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ვაიძულებ
აიძულებ
აიძულებს

მრ. – Pl.

ვაიძულებთ
აიძულებთ
აიძულებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ვაიძულებდი
აიძულებდი
აიძულებდა

მრ. – Pl.

ვაიძულებდით
აიძულებდით
აიძულებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ვაიძულებდე
აიძულებდე
აიძულებდეს

მრ. – Pl.

ვაიძულებდეთ
აიძულებდეთ
აიძულებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვაიძულე
აიძულე
აიძულა

მრ. – Pl.

ვაიძულეთ
აიძულეთ
აიძულეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვაიძულო
აიძულო
აიძულოს

მრ. – Pl.

ვაიძულოთ
აიძულოთ
აიძულონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მიიძულებია
გიიძულებია
უიძულებია

მრ. – Pl.

გვიიძულებია
გიიძულებიათ
უიძულებიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მეიძულებინა
გეიძულებინა
ეიძულებინა

მრ. – Pl.

გვეიძულებინა
გეიძულებინათ
ეიძულებინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მეიძულებინოს
გეიძულებინოს
ეიძულებინოს

მრ. – Pl.

გვეიძულებინოს
გეიძულებინოთ
ეიძულებინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

აიძულე
აიძულოს

მრ. – Pl.

ვაიძულოთ
აიძულეთ
აიძულონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ აიძულო
არ აიძულოს

მრ. – Pl.

არ ვაიძულოთ
არ აიძულოთ
არ აიძულონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ აიძულებს

მრ. – Pl.

ნი ვაიძულებთ
ნუ აიძულებთ
ნუ აიძულებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs