Conjugation verb მიყოლა in Georgian

to follow
v.t.

Infinitive

მიყოლა

Participle

მიმყოლი

Voice

ვნებითი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

მი
ვნებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

მივყვები
მიჰყვები
მიჰყვება

მრ. – Pl.

მივყვებით
მიჰყვებით
მიჰყვებიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

მივყვებოდი
მიჰყვებოდი
მიჰყვებოდა

მრ. – Pl.

მივყვებოდით
მიჰყვებოდით
მიჰყვებოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

მივყევბოდე
მიჰყვებოდე
მიჰყვებოდეს

მრ. – Pl.

მივყვებოდეთ
მიჰყვებოდეთ
მიჰყვებოდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

მივყვები
მიჰყვები
მიჰყვება

მრ. – Pl.

მივყვებით
მიჰყვებით
მიჰყვებიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

მივყვებოდი
მიჰყვებოდი
მიჰყვებოდა

მრ. – Pl.

მივყვებოდით
მიჰყვებოდით
მიჰყვებოდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

მივყევბოდე
მიჰყვებოდე
მიჰყვებოდეს

მრ. – Pl.

მივყვებოდეთ
მიჰყვებოდეთ
მიჰყვებოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

მივყევი
მიჰყევი
მიჰყვა

მრ. – Pl.

მივყევით
მიჰყევით
მიჰყვნენ

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

მივყვე
მიჰყვე
მიჰყვეს

მრ. – Pl.

მივყვეთ
მიჰყვეთ
მიჰყვნენ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მივყოლივარ
მიჰყოლიხარ
მიჰყოლია

მრ. – Pl.

მივყოლივართ
მიჰყოლიხართ
მიჰყოლიან

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მივყოლოდი
მიჰყოლოდი
მიჰყოლოდა

მრ. – Pl.

მივყოლოდით
მიჰყოლოდით
მიჰყოლოდნენ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მივყოლოდე
მიჰყოლოდე
მიჰყოლოდეს

მრ. – Pl.

მივყოლოდეთ
მიჰყოლოდეთ
მიჰყოლოდნენ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

მიჰყევი
მიჰყვეს

მრ. – Pl.

მივყვეთ
მიჰყევით
მიჰყვნენ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ მიჰყვე
არ მიჰყვეს

მრ. – Pl.

არ მივყვეთ
არ მიჰყვეთ
არ მიჰყვნენ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ მიჰყვება

მრ. – Pl.

ნუ მივყვებით
ნუ მიჰყვებით
ნუ მიჰყვებიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs